Radny pyta co miasto robi dla Ukraińców. Miasto odpowiada, że dużo [AUDIO]

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Fundacja Współpracy Polsko-Ukraińskiej U WORK przyznaje, że miasto robi wiele, ale zawsze można więcej.

Radny pyta, co Kraków robi dla Ukraińców? Miasto jest przekonane, że dużo [AUDIO]

2020-02-07 14:00

Według nieoficjalnych danych w Krakowie żyje od 50 do 70 tysięcy Ukraińców. Wciąż przyjeżdżają też kolejni. Radny Łukasz Gibała zastanawia się, co gmina Kraków robi żeby ułatwić im życie. Urzędnicy miejscy nie mają sobie pod tym względem nic do zarzucenia.

Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców sprawdza, co robi Kraków dla Ukraińców. Działacze stowarzyszenia twierdzą, że według nieoficjalnych danych w stolicy Małopolski może mieszkać nawet 70 tysięcy migrantów zza naszej wschodniej granicy. Największm problemem dla mich w urzędach jest bariera językowa.

Chodzi o załatwienie takich podstawowych formalności w urzędach. Zwłaszcza jak ktoś przyjeżdża do Polski i musi się na przykład zameldować, to taka osoba zna język polski w sposób komunikatywny, ale ma trudności z językiem urzędowym i tutaj takie wsparcie ze strony urzędników byłoby na miejscu - mówi Jakub Łoginow ze Stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców.

Władze miasta kontrują, że robią bardzo dużo, aby ułatwić Ukraińcom życie w Krakowie. Przykładowo, czas oczekiwania na pozwolenie na pracę skrócił się z trzech miesięcy, do czterech dni.

W Urzędzie Pracy powstała grupa osób, która zajmuje się tylko obsługą cudzoziemców, w tym kilka osób ze znajomością języka ukraińskiego. Przy czym nie to jest najbardziej istotne. Ukraińcy w dużej mierze radzą sobie z językiem polskim czy angielskim. Raczej problemem jest szybkość załatwienia sprawy - mówi Wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider.

Członkowie Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej U WORK podkreślają, że wolontariusze organizacji pozarządowych organizują szkolenia z języka ukraińskiego dla pracowników instytucji państwowych. Nie tylko samorządów, ale też na przykład dla policjantów.

Oficjalne dane Urzędu Miasta podają, że w Krakowie jest zameldowanych około 25 tysięcy cudzoziemców. Ukraińcy stanowią mniej więcej połowę tej liczby.

Co Kraków robi dla Ukraińskich mieszkanców, pyta Stowarzyszenie Kraków dla Mieszkańców. Posłuchaj relacji Kuby Paducha: