Co dalej ze strefą płatnego parkowania? Wojewoda twierdzi, że część uchwały jest niezgodna z prawem

i

Autor: Pixabay

Wiadomości

Co dalej ze strefą płatnego parkowania? Część uchwały niezgodna z prawem

2023-03-31 15:45

Przyjęta w ubiegłym miesiącu uchwała ws. zmian opłat w strefie płatnego parkowania w Krakowie jest częściowo niezgodna z prawem. Uchybienia wskazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Część zapisów ma naruszać zasadę równości wobec prawa. Chodzi o płatność za pomocą aplikacji mobilnej.

Dlaczego uchwała jest niezgodna z prawem?

Pod koniec lutego bieżącego roku krakowscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą nowych stawek obowiązujących w strefie płatnego parkowania. Zgodnie z nowymi zapisami mieszkańcy, którzy posiadają Kartę Krakowską mogliby liczyć na niższe opłaty związane z pozostawieniem pojazdu na miejscu parkingowym. Aby tak się stało, posiadacze KK musieliby płacić za parkowanie za pomocą aplikacji mobilnej, a to dlatego, że parkometry nie uwzględniają różnicy w opłatach. Z perspektywy wojewody korzystanie tylko z aplikacji mobilnej jest złamaniem zasady równości wobec prawa.

Regulacja ta powoduje, że skorzystanie z uprawnienia jest uzależnione od posiadania urządzeń mobilnych, dostępu do sieci internetowej i prowadzi do pogorszenia sytuacji osób dokonujących płatności w innej dopuszczalnej uchwałą formie – brzmi fragment oświadczenia przesłanego przez biuro wojewody.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa z 22 listopada 2017 r. opłaty dokonuje się:

  • w parkometrach za pomocą środków pieniężnych uiszczanych o nominałach: 5 zł, 2 zł, 1 zł lub kartą płatniczą,
  • poprzez wykupienie abonamentu postojowego,
  • za pomocą innych elektronicznych form płatności.

Zdaniem organu nadzoru regulacja ta powoduje nierówne traktowanie posiadaczy statusu Karty Krakowskiej, polegające na ograniczeniu możliwości wniesienia opłaty za parkowanie w przysługującej im niższej wysokości, jedynie do aplikacji mobilnej, co stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa oraz zasady sprawiedliwości społecznej, dlatego konieczne było stwierdzenie nieważności uchwały w tej części – czytamy.

Pozostałe zapisy uchwały są zgodne z prawem.

Jednocześnie z całą mocą należy podkreślić, że intencją organu nadzoru nie jest utrudnienie mieszkańcom Miasta Krakowa dokonywania opłat w sposób nowoczesny. Powołane rozstrzygnięcie nadzorcze nie jest wymierzone w interes mieszkańców, a jedynie jest wyrazem dbałości o zasadę równości wobec prawa. Organ nadzoru ma nadzieję, że w reakcji na powołane powyżej rozstrzygnięcie Rada Miasta Krakowa w krótkim czasie doprowadzi do zgodności z prawem zasad ponoszenia opłat za parkowanie – dodaje w komunikacie biuro.

Najnowocześniejsi w branży? Johannes Eckerström z AVATAR / Eska Rock

QUIZ. Rozpoznasz serial po kultowym tekście? Arcytrudny test tylko dla fanów!

Pytanie 1 z 13
Kto to powiedział: "Każdy, absolutnie każdy, dzień jest jak podarunek i należy tak żyć, jakby każdy dzień był ostatnim"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE