Choroby infekcyjne atakują dzieci. Szpitalne łóżka zapełnione!

2021-10-26 17:25
Szpital im. Żeromskiego
Autor: Kuba Kusy

„Takiej liczby dzieci z chorobami infekcyjnymi nie mieliśmy od lat" - mówią krakowscy pediatrzy. Przed gabinetami lekarzy rodzinnych ustawiają się długie kolejki, a oddziały dziecięce pękają w szwach.

W Krakowskich zakażeń jest tak dużo, że mali pacjenci muszą leżeć na dostawkach. 

Mamy w zasadzie w szpitalu stan pełny. Wczoraj na dyżurze trzeba było na sale jednoosobowe kłaść po troje pacjentów z rodzicami, ponieważ w całym województwie małopolskim nie było miejsc. Z taką sytuacją, że jest bardzo trudno znaleźć miejsce dla dziecka infekcyjnego mamy do czynienia od października - mówi dr Katarzyna Przybyszewska, ze Szpitala im. Świętego Ludwika. 

Swoje żniwo wcześniej, niż dotychczas zbiera wirus RSV, szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych pacjentów.

Najciężej chorują dzieci najmłodsze, kilkutygodniowe, kilkumiesięczne. One chorują z dusznością, dochodzi do zapalenia oskrzelików, zapalenia płuc. Podstawowym objawem są trudności w oddychaniu - wyjaśnia dr Lidia Stopyra ze Szpitala im. Żeromskiego.

Dodaje że przy zakażeniach tym wirusem najmłodsi pacjenci mogą wymagać tlenoterapii lub nawet wspomagania oddychania. Medycy tłumaczą, że wzrost liczby zakażeń to efekt ubiegłorocznego lockdownu. Do dzieci, które zachorowałyby w tym roku, doszły te, które nie zakaziły się w poprzednim sezonie i nie nabyły odporności.

Dlaczego warto jeść wątróbkę - cztery powody

Mydełko Fa i inne szlagiery. Pamiętasz Galę Piosenki Chodnikowej? QUIZ

Pytanie 1 z 9
Na początek coś łatwego. Gala Piosenki Chodnikowej odbyła się w...
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE