śmieci

i

Autor: Maciej Uszko

Chcieli posprzątać brzeg Wisły. Takiej ilości śmieci się nie spodziewali

2023-03-26 13:36

Rury, butelki, akcesoria wędkarskie, a nawet części samochodowe. Na takie przedmioty natrafiła grupa wolontariuszy, którzy postanowili posprzątać w Krakowie brzeg Wisły. Plan zakładał by z workami przejść spod Mostu Nowohuckiego pod Most Wandy. Jednak skala zaśmiecenia sprawiła, że pokonano zaledwie 400 metrów.

Inicjatorką akcji była Agnieszka Łapczuk, mieszkanka Krakowa, która spacerując w Nowej Hucie wzdłuż Wisły i widząc jak duże jest zaśmiecenie jej brzegu, postanowiła wraz z koleżanką zorganizować grupowe sprzątanie. 

- Naszym celem było zaangażowanie jak największej liczby osób. Znalazłyśmy ogólnopolski projekt "Operacja Czysta Rzeka" i pod jego patronatem zorganizowałyśmy sprzątanie w Krakowie. Udało się pozyskać worki z krakowskiego MPO, które też odbierze śmieci z wyznaczonych miejsc. Dodatkowo Klub Krakowskich Morsów "Kaloryfer" ufundował nam rękawice, a z Domu Utopii wypożyczyłyśmy chwytaki - mówi Agnieszka Łapczuk. 

W akcję włączyło się ok 40 osób. Wśród nich byli uchodźcy z Ukrainy, którzy obecnie mieszkają w Krakowie. 

- Ostatnio tędy spacerowałam, to co zobaczyłam mnie przeraziło i postanowiłam coś z tym zrobić, dlatego tu jestem - mówiła jedna z wolontariuszek. 

- Przeszliśmy zaledwie 5 metrów, a już dwa worki są pełne. Skala zaśmiecenia jest ogromna - dodawał towarzyszący jej mężczyzna. 

- Mam w worku już rurę, kartony, plastiki, styropian i pełno kapsli - mówił 5-letni chłopiec, który namówił swoją mamę, aby wziąć udział w sprzątaniu. 

Organizatorzy planowali posprzątać północny brzeg pomiędzy Mostem Nowohuckim a Mostem Wandy. Ilość śmieci i ograniczona liczba worków sprawiły, że udało się oczyścić ok 400 metrów. W najbliższym czasie wolontariusze zapowiadają kolejne takie akcje. 

Sonda
Korzystasz z domowych patentów na sprzątanie?
Warszawa. Bulwary Wiślane lśnią czystością! Wielkie sprzątanie nad Wisłą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE