Ceny zniczy w Krakowie 2022. Ile trzeba zapłacić? Jakie są ceny zniczy w tym roku?

2022-10-24 16:18

Wszystkich Świętych już wkrótce. Gołym okiem widać, że galopująca inflacja, kryzys energetyczny oraz rosnące koszty prowadzenia działalności przełożyły się na ceny zniczy oraz wiązanek, które pojawiły się w sklepach i na targach. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są ceny zniczy w supermarketach, na targach i w sklepach koło cmentarzy. Ile wydamy w tym roku na 1 listopada? Sprawdźcie!

Ceny zniczy 2022. Podwyżki nawet o 100 procent

W przekazanym opracowaniu wskazano, że w porównaniu do września i października 2021 r. znicze podrożały w tym roku we wszystkich kategoriach sklepów za wyjątkiem cash and carry.

Z analizy ofert blisko 19 tys. sklepów, przeprowadzonej przez UCE Research i Hiper-Com Poland, wynika, że znicze podrożały rdr średnio o 19,1 proc. Najbardziej widać to w supermarketach – wzrost o 38,2 proc. Dalej w zestawieniu są hipermarkety – 33 proc., dyskonty – 23 proc., a także sieci convenience – 19,8 proc. - wskazano w podsumowaniu badania. Jak dodano, jedynie w sklepach typu cash and carry został odnotowany spadek ceny - o 4,8 proc.

Jak podkreśliła cytowana w informacji prasowej współautorka badania z Hiper-Com Poland, Katarzyna Grochowska, znicze zawsze "były znacznie droższe" w sklepach sieci convenience niż w placówkach wielkopowierzchniowych.

Mniej podrożały w tym segmencie, bo poziom cen, od którego porównywaliśmy tegoroczne oferty, był wyższy. Z kolei dyskonty z definicji oferują produkty najtaniej, choć w praktyce nie zawsze tak jest. To jest oczywiste, że wzrost w tym formacie jest niższy niż w supermarketach czy hipermarketach - wytłumaczyła.

Analitycy UCE Research zastrzegli, że "tuż przed samymi Wszystkimi Świętymi towar w sklepach pójdzie w górę o dodatkowe kilka procent".

To samo będzie na bazarach i w okolicach cmentarzy. Średnio konsumenci w tym czasie będą mogli odczuć podwyżki w granicach 25 proc. rdr - przewidują.

Ile zapłacimy za znicze w 2022 roku w Krakowie?

Wszystkich Świętych to uroczystość obchodzona corocznie w dniu 1 listopada. W tym roku wypada we wtorek, a tuż po niej, w środę, przypada Dzień Zaduszny. W czasie tych dwóch dni Polacy tłumnie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby swoich bliskich kwiatami i zapalić znicze. W tym roku będzie to kolosalny wydatek. Wszystko przez inflację, kryzys energetyczny, a także koszty prowadzenia działalności w Polsce, które rosną w zastraszającym tempie (a od stycznia 2023 roku czekają nas kolejne podwyżki cen energii). To przekłada się na wzrost cen usług, towarów, półproduktów i surowców. Ile zapłacimy za znicze w 2022 roku? Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny na targach, w supermarketach oraz w sklepach przy cmentarzach

Ceny zniczy 2022 w Krakowie. Ile trzeba zapłacić?

Na krakowskim placu targowym ceny średnich, plastikowych zniczy wahają się od 12 do 20 zł. Najmniejsze wkłady do zniczy to koszt około 4 zł (w zeszłym roku około 2,50 zł). Średniej wielkości znicze szklane kosztują w granicach 18 zł. Odrobinę taniej jest w supermarketach, choć nie dotyczy to wszystkich produktów. Tam za średni znicz zapłacimy już 7,99 lub 11,99 zł, ale za średni wkład już 10,39 zł. Małe znicze to wydatek 8,99 zł. Jeśli chcemy przyozdobić grób naszych bliskich bardziej okazale, musimy liczyć się z wydatkiem od 22,99 zł do nawet… 71,99 zł za jeden duży, szklany znicz. Najdrożej jest w sklepikach przy samych cmentarzach. Tam za mały znicz, który w zeszłym roku kosztował około 6 zł, teraz będziemy mieli zapłacić aż 16 zł. Przed cmentarzami ceny dużych zniczy dochodzą natomiast nawet do 80 zł.

– W hurtowniach ceny poszły w górę od 20 do nawet ponad 100%. Zdrożały nie tylko znicze, ale i wkłady. Te, które w zeszłym roku kosztowały 2,5 złotych, teraz kosztują nawet 4 lub 5 złotych. To przykre, bo wkłady kupują najczęściej starsi ludzie. Sytuacja jest bardzo trudna i to dla wszystkich – powiedział nam sklepikarz handlujący zniczami przed Cmentarz Rakowickim w Krakowie.

Bella - robot na lotnisku w krakowskich Balicach

Quiz o jesiennych kwiatach. Tak trudny, że nawet jesieniary polegną na 8. pytaniu

Pytanie 1 z 10
Na początek coś łatwego. Czesław Niemen śpiewał, że „mimozami jesień się zaczyna”. W Polsce mimozą nazywamy….