Ceny biletów PKP Intercity znów się zmieniają. Co czeka podróżujących od 1 marca?

i

Autor: Wikipedia Commons Ceny biletów PKP Intercity znów się zmieniają. Co czeka podróżujących od 1 marca?

Ceny biletów PKP Intercity znów się zmieniają. Co czeka podróżujących od 1 marca?

2023-02-28 10:11

Ceny biletów PKP Intercity ulegną zmianie. Tym razem jest to jednak dobra wiadomość. Od środy, 1 marca ceny biletów spadną do poziomów sprzed podwyżki wprowadzonej 11 stycznia tego roku. Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o około 11% niższe, zaś dla kategorii EIC i EIP – średnio o około 15%. Obniżone będą też opłaty za przewóz roweru, psa oraz bagażu.

PKP Intercity. Ceny biletów wracają do poziomu sprzed podwyżki

Od 11 stycznia obowiązuje nowy cennik biletów PKP Intercity. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów przewoźnik uzasadniał wzrostem cen prądu. Z informacji przekazanych przez PKP Intercity wynika, że w ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych obniżone będą także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat za przewóz roweru, psa oraz bagażu.

Ceny biletów PKP Intercity. Kto otrzyma zwrot pieniędzy?

Jak przekazał przewoźnik, osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia br., otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych. Resort infrastruktury poinformował kilka dni temu, że PKP Intercity po wycofaniu się z podwyżki cen biletów na pociągi kategorii TLK oraz IC otrzyma w najbliższych tygodniach dodatkowe 50 mln zł z budżetu państwa. W ten sposób ma być złagodzony znaczący, według resortu, wzrost kosztów prowadzenia usługi przewozowej, m.in. z powodu wzrostu cen energii elektrycznej. Nie wykluczono też, że kolejne 50 mln zł zostanie przyznane przewoźnikowi z budżetu państwa w połowie tego roku. Przekazanie tej kwoty będzie jednak uzależnione od potrzeb spółki związanych z sytuacją na rynku energii elektrycznej - zastrzeżono.

PKP Intercity oferuje podróże czterema kategoriami pociągów:

  • Twoje Linie Kolejowe (TLK),
  • InterCity (IC) (połączenia ekonomiczne); 
  • Express InterCity (EIC),
  • obsługiwane pojazdami Pendolino Express InterCity Premium (EIP) (połączenia ekspresowe).

Największą popularnością cieszą się pociągi TLK i IC – w 2022 roku wybrało je ponad 90 proc. osób podróżujących z PKP Intercity.

Politycy od Kuchni - Hanna Gill-Piątek

QUIZ. Arcytrudny test o filmowej modzie męskiej. Jeśli wiesz jaki kapelusz nosił Indiana Jones, to masz jeden punkt

Pytanie 1 z 10
Humphrey Bogart w „Casablance” nosił głównie smoking. Ale jedna ze scen, która bardzo zapada w pamięć, to ta z prochowcem i kapeluszem nazywanym…
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE