Centrum Recyklingu w Nowej Hucie z decyzją środowiskową. Będzie projekt?

2021-05-21 15:24
Centrum Recyklingu w Nowej Hucie z decyzją środowiskową. Będzie projekt?
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA MPO bardzo zależy na powstaniu Centrum Recyklingu, ale liczą się z tym, że budżet może nie udźwignąć inwestycji.

Supernowoczesne centrum przetwarzania odpadów w Nowej Hucie? Być może, ale wszystko zależy od finansowania. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania chce wybudować przy ulicy Igołomskiej Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych. Prezydent Jacek Majchrowski właśnie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji, co otwiera drogę do etapu projektowania. Nie wiadomo jednak, czy na inwestycję znajdą się pieniądze.

Zielone światło dla Centrum Recyklingu przy ulicy Igołomskiej? Prezydent Krakowa wydał decyzję środowiskową dla przyszłej inwestycji Małopolskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Była niezbędna do rozpoczęcia prac projektowych i starań o pozwolenie na budowę. Jak mówi Piotr Odorczuk z MPO, Centrum ma z nawiązką spełniać wszystkie standardy unijne dla tego typu instalacji.

Chcielibyśmy żeby powstała tam sortownia odpadów zmieszanych z możliwością sortowania również selektywnej zbiórki odpadów. Z nowych instalacji, których generalnie niewiele jest w Europie to jest instalacja sortowania i odzyskiwania folii z możliwością przerabiania jej na granulat - mówi.

Ten granulat byłby potem wykorzystywany do ponownej produkcji plastiku. Docelowo 20 tysięcy ton rocznie. Centrum posiadałoby też tak zwany punkt napraw i ponownego użytku.

Te punkty są planowane jako ukłon w stronę mieszkańców i możliwość przekazania czegoś, co mogłoby się stać odpadem gdyby punktu nie było. Taka możliwość, że my to przyniesiemy i ktoś inny po ewentualnych naprawach może sobie to w jakiś sposób zabrać i wykorzystać - mówi Profesor Agnieszka Generowicz z Politechniki Krakowskiej.

Obecnie nie ma pewności czy Centrum w ogóle powstanie, bo mowa o wydatku rzędu 300 milionów złotych. 85 procent kwoty może pokryć Unia Europejska, ale pozostałe 15 - czyli około 40 milionów złotych - musiałaby dołożyć gmina miejska Kraków.

Założenia Centrum Recyklingu Odpadów Komunalnych poznał Kuba Paduch:
We Wrocławiu zrobili niezwykłego robota. Powstał z recyklingu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE