spanie, spać, bezsenność

i

Autor: pexels Budzisz się regularnie w nocy i musisz skorzystać z toalety? Naukowcy znaleźli zaskakującą przyczynę

ciekawostki

Budzisz się regularnie w nocy i musisz skorzystać z toalety? Naukowcy znaleźli zaskakującą przyczynę

2024-02-28 15:30

Dobrze przespana noc to marzenie wielu osób. Marzymy o niej szczególnie po ciężkim i wyczerpującym dniu. Spora grupa osób budzi się jednak w nocy, a jednym z powodów jest konieczność udania się do toalety. Naukowcy odkryli, co może być tego przyczyną. Zdradzamy - nie jest to wypicie dużej ilości płynów przed położeniem się spać.

Budzisz się regularnie w nocy i musisz skorzystać z toalety? Naukowcy znaleźli zaskakującą przyczynę

Nykturia to fachowy termin oznaczający oddawanie moczu w nocy. O ile jednokrotna potrzeba udania się do toalety w ciągu nocy uznawana jest za normę, dwa i więcej razy to już nykturia. Sprzyja jej duża ilość wytwarzanego moczu oraz zaburzenia w pracy pęcherza moczowego.

Naukowcy z Wenzhou Medical University (Chiny) wykorzystali amerykańskie dane z lat 2011–2016 pochodzące z Narodowego Badania Zdrowia i Żywienia (National Health and Nutrition Examination Survey). Spośród 13 294 osób w wieku 20 lat i starszych 4236 (czyli 31,86 proc.) zgłosiło występowanie nykturii, podczas gdy 9058 (68,14 proc.) nie zgłaszało tego problemu. W przypadku uczestników, którzy oglądali telewizję i/lub nagrania wideo przez 5 lub więcej godzin dziennie, ryzyko wystąpienia nykturii było o 48 proc. wyższe w porównaniu z osobami, które oglądały telewizję i/lub wideo przez mniej niż 1 godzinę dziennie.

W miarę jak ludzie coraz częściej angażują się w czynności związane z ekranem, wszechstronne zrozumienie wpływu wydłużonego czasu oglądania telewizji i/lub wideo na wzorce oddawania moczu w nocy ma kluczowe znaczenie zarówno dla pracowników ochrony zdrowia, jak i pracowników zdrowia publicznego – napisali autorzy.

W przypadku osób, które spędzają dłuższy czas przed telewizorem i/lub wideo, pracownicy ochrony zdrowia mogą zaproponować zalecenia dotyczące interwencji behawioralnych, zachęcając do odpowiedniego zarządzania czasem - zwrócili uwagę.

Jak wygląda depresja? Za uśmiechem może się chować wołanie o pomoc

Najbardziej znienawidzone piosenki w historii popkultury. Tego po prostu nie da się słuchać