Tu powstanie park

i

Autor: Mapy Google

Bliżej do parku przy ul. Karmelickiej. Miasto rezygnuje z konkursu!

2020-05-29 15:48

Miasto wycofuje się z organizacji konkursu architektonicznego na park przy ulicy Karmelickiej. Zamiast niego będzie przetarg na dokumentację projektową.

To spełnienie żądań miejskich aktywistów, którzy mocno oprotestowywali ideę konkursu. Do zmiany decyzji nie przyczyniły się jednak protesty, a zimna kalkulacja. 

Wynika to z pewnych uzgodnień, które wpływają do nas z Wydziału Gospodarki Komunalnej, przygotowującego dokumentację dot. ewentualnego przebiegu metra. Wynika z nich jasno, że 2/3 działki, na której miałby powstać park będzie objęte głębokimi wykopami związanymi z realizacją wspomnianej stacji metra czy podziemnego tramwaju, bo los metra nie jest jeszcze przesądzony. Realizacja wizji projektantów nie ma najmniejszego sensu. Nikt nie podejmie się tworzenia parku przy późniejszej konieczności rozkopywania go. Byłoby to niefrasobliwe, gdybyśmy zaangażowali światowych projektantów do projektu, który nie wiadomo kiedy i w jakiej formie powstanie - wyjaśnia Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Park będzie więc realizowany w środkowej części działki, której nie grozi rozkopanie. Swój udział w jego projektowaniu będą też mieli mieszkańcy, co było kolejnym żądaniem aktywistów. 

Zanim park powstanie, konieczne będzie jednak oczyszczenie gleby. Wstępne analizy wykazały bowiem zanieczyszczenie terenu na metr wgłąb.

Padła deklaracja, że UMK wykona badania tego obszaru, ale już dzięki wstępnym analizom wiadomo, że ten teren został zanieczyszczony prawdopodobnie w czasie, gdy funkcjonował tam parking. Oddaliśmy miejski teren prywatnemu najemcy, dlatego powinniśmy domagać się doprowadzenia tego obszaru do stanu pierwotnego - uważa Łukasz Maślona, radny Krakowa dla Mieszkańców. 

Zgodnie z szacunkami urzędników koszt rekultywacji gruntu - usunięcie skażonego gruzu i nawiezienie nowej, czystej ziemi z humusem może wynieść nawet 4,5 mln zł, co znacznie przekracza przewidziany na budowę parku budżet. W tym roku miasto chce przeznaczyć na ten cel dwa miliony złotych do tego dochodzi kolejnych 350 tysięcy z Budżetu Obywatelskiego. Dlatego urzędnicy najpierw skupią się na wyłonieniu wykonawcy, a dopiero w przyszłym roku na oczyszczaniu gleby.

Dobrą informacją jest to, że do końca czerwca ma zostać ogłoszony przetarg na projekt, we wrześniu planowane są konsultacje społeczne z mieszkańcami w formie warsztatów, w których udział weźmie projektant, no i liczymy, że do marca 2021 roku powstanie projekt z pozwoleniem na budowę - cieszy się Natalia Nazim, miejska aktywistka i autorka projektu "Tak dla parku na Karmelickiej".

Ze względów bezpieczeństwa, cały park, który zostanie połączony z zieleńcem należącym do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej obszar zostanie ogrodzony. 

Posłuchaj, jak dochodzi do zapłodnienia. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Robot, który może pomóc personelowi medycznemu

QUIZ: Rozpoznasz polskie miasta po jednym zdjęciu? Sprawdź!

Pytanie 1 z 20
Miasto ze zdjęcia to:
Kraków