Ciekawostki

Tu nie ma kolejek, drożyzny i tatrzańskich tłumów. Zapomniane małopolskie góry [GALERIA]

2023-11-22 7:30

Beskid Wyspowy to wyjątkowo piękne pasmo górskie położone w Małopolsce. To rozległy obszar, na którym trudno doszukiwać się tatrzańskich tłumów czy zatłoczonych parkingów, a atrakcje turystyczne nie są wydatkiem, które znacznie obciążą nasz portfel. Liczne, przystępne szlaki górskie, kultura ludowa, schroniska oraz naturalnie piękne widoki to wizytówka nieco zapomnianego Beskidu Wyspowego, który możecie poznać już teraz w naszej galerii.

Beskid Wyspowy. Zapomniane pasmo górskie w Małopolsce jest turystycznym rajem

O Beskidzie Wyspowym nie myślimy zazwyczaj, kiedy ktoś wspomina lub planuje górską wycieczkę. Zazwyczaj w takim momencie mowa o Tatrach czy Bieszczadach, które w ostatnich latach przeżywają prawdziwe oblężenie. Wyjazd w góry to jednak dla wielu osób pragnienie odpoczynku od miejskiego zgiełku, tłumów ludzi i wysokich cen. Wszystkie te wymagania spełnia Beskid Wyspowy, który wydaje się być nieco zapomnianym pasmem górskim w Małopolsce, oferującym liczne atrakcje turystyczne. Beskid Wyspowy jest częścią Beskidów Zachodnich, położoną pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznych odosobnionych, pojedynczych szczytów wybijających się ponad doliny. Administracyjnie obszar ten w całości leży w Małopolsce, w większości w powiecie limanowskim. Najwyższymi szczytami Beskidu Wyspowego są: Mogielica (1170 m n.p.m.), Ćwilin (1072 m n.p.m.), oraz Jasień (1063 m n.p.m.). Beskid Wyspowy to prawdziwy raj dla pasjonatów górskich wędrówek, którzy mogą wybrać się w wędrówkę aż po 33 szlakach, którym jest m.in. Mały Szlak Beskidzki. Co ważne, gęsta sieć szlaków poprowadzi nas niemal przez wszystkie najważniejsze szczyty Beskidu Wyspowego, a także do popularnych tam schronisk PTTK na Luboniu Wielkim i na Kudłaczach. Oczywiście teren ten to także prawdziwy skarbiec kultury ludowej i pasterskiej, a także rejon pełen atrakcji turystycznych, takich jak wieże widokowe (Modynia, Jaworz, Mogielica), Gorczański Park Narodowy, wychodnie skalne i jaskinie, a nawet wodospady. Atutem Beskidu Wyspowego są z pewnością także dostępne i niezbyt tłoczne parkingi, przystępna baza noclegowa i niewygórowane ceny! Poznajcie piękno zapomnianego Beskidu Wyspowego w Małopolsce.

QUIZ wiedzy o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry?

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?
A. BIELAN: POTRZEBUJEMY WIĘKSZEJ KONSOLIDACJI I PRZYWÓDZTWA KACZYŃSKIEGO TO BYŁA BRUDNA, CZARNA KAMPANIA PRZECIW PIS
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE