Będzie rozbudowa ul. Jakubowskiego. Usprawni dojazd do Szpitala Uniwersyteckiego

2020-11-25 16:50
Szpital Uniwersytecki w Krakowie
Autor: materiały prasowe

Urząd Miasta wydał zgodę na przebudowę prowadzącej bezpośrednio do lecznicy ulicy Jakubowskiego. To kolejny element kompleksowej przebudowy układu drogowego w tej części Prokocimia.

Kompleksowa modernizacja układu drogowego w tej części Prokocimia ma usprawnić mocno kulejący dojazd do Szpitala Uniwersyteckiego. Marcin Jędrychowski, dyrektor lecznicy przyznaje, że na remont czeka od dłuższego czasu.

Ten remont był remontem zapowiadanym na etapie oddawania Szpitala. Wtedy nie udało się tego zrobić. Konieczne jest uregulowanie ruchu, niekontrolowanego parkowania wzdłuż jezdni - stwierdza. 

Powody do narzekania mają również pasażerowie i kierowcy komunikacji miejskiej.

Największym problemem dla funkcjonowania komunikacji autobusowej w tym rejonie jest bardzo duża liczba samochodów zaparkowanych wzdłuż ul. Jakubowskiego. Często właśnie w rejonie przystanków. Tego typu zgłoszenia systematycznie pojawiają się ze strony naszych kierowców od wielu miesięcy. Samochód blokujący możliwość zatrzymania się autobusu w zatoce sprawia, że znacznie trudniej jest wsiadać i wysiadać pasażerom, to też wydłuża czas przejazdu autobusu - relacjonuje Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK.

Zarząd Inwestycji Miejskich podzielił prace w rejonie Szpitala na trzy etapy. 

Najpierw przebudowa ul. Kostaneckiego, to etap, który będziemy realizować już w przyszłym roku, potem rozbudowa ul. Jakubowskiego, a kolejny etap to budowa nowej ulicy od strony ul. Kosocickiej do ul. Jakubowskiego - wylicza Jan Machowski, rzecznik Zarządu. 

Podkreśla, że przygotowania do pierwszej z inwestycji - rozbudowy ulicy Kostaneckiego - idą pełną parą.

Jesteśmy na etapie wyboru wykonawcy, mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się rozstrzygnąć przetarg. Wpłynęło w sumie 8 ofert - stwierdza Jan Machowski.

Przebudowa ulicy Kostaneckiego ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania Szpitala. 

Jezdnia będzie poszerzona, zostanie wydzielony środkowy pas ruchu dla karetek pogotowia i komunikacji miejskiej. Przebudowane będą chodniki po obu stronach ulicy, a po stronie zachodniej pojawi się droga dla rowerów - wylicza rzecznik ZIM.

Nie mniej ważny jest remont ulicy Jakubowskiego, na przebudowę której ZIM uzyskał właśnie zgodę. 

W ramach inwestycji powstaną trzy ronda, po obu stronach wybudowane będą chodniki, uporządkujemy też kwestię parkowania. Co ważne, powiększona będzie pętla autobusowa, co pozwoli na przyjęcie większej liczby kursów - mówi Jan Machowski.

Trzecim etapem ma być budowa nowej drogi, ułatwiającej dojazd do lecznicy od strony południowej. Połączy ona ulice Kosocicką i Jakubowskiego.

Marcin Jędrychowski, żałuje, że nowa droga nie powstanie równolegle do pierwszego etapu. 

Niestety to nie będzie w tym etapie. A to połączenie dawałoby szansę dojazdu do ul. Kosocickiej, bez konieczności skręcania w ul. Wielicką - mówi. 

Na remont dróg prowadzących do szpitala miasto chce przeznaczyć 40 mln zł. Jan Machowski radzi jednak nie przywiązywać się do tych kwot. Kluczowe będą bowiem rozstrzygnięcia wszystkich przetargów. Zarząd Inwestycji Miejskich chce, by wszystkie prace w rejonie szpitala zakończyły się do 2023 roku.

Posłuchaj o zespole pustego siodła, dowiedz się co to takiego. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Dlaczego warto montować czujki czadu?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE