Będzie park przy ul. Karmelickiej. ZZM ogłosił przetarg na projekt

2020-07-02 16:30 KK
Tu powstanie park
Autor: Mapy Google

Perspektywa budowy parku przy ulicy Karmelickiej coraz bardziej realna. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił właśnie przetarg na projekt ogrodu, o który od lat walczą miejscy aktywiści.

Na wykonanie projektu wykonanie architekci będą mieli rok. Po tym czasie będzie mogła ruszyć budowa, która, jak zapewnia Piotr Kempf, szef ZZM, nie powinna potrwać długo. 

Myślę, że realnym terminem oddania parku Wisławy Szymborskiej jest rok 2022, jeśli oczywiście nie się nie wydarzy, jeśli sytuacja kryzysowa związana z COVID-19 nie będzie zbyt dokuczała krakowianom i nie będziemy szukali cięć, ale na chwilę obecną nic nie wskazuje, by miał być jakiś kłopot, by dotrzymać tego terminu - zapowiada. 

Natalia Nazim, autorka projektu „Tak dla Parku przy Karmelickiej” w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego cieszy się z szybkiej decyzji urzędników. Przyznaje jednak, że jest zbyt wcześnie na hurraoptymizm. 

Jest ulga, bo to szalenie ważny krok, by ten park ogóle  powstał, ale mam świadomość, że to dopiero początek drogi, musi się zgłosić wykonawca, musi powstać projekt, no i najważniejsze - muszą się znaleźć pieniądze, żeby park wybudować - stwierdza. 

Ponieważ na części terenu, na którym ma powstać park miasto przewiduje budowę przystanku metra lub szybkiego tramwaju (studium szybkiej kolei nie jest jeszcze gotowe) park zostanie zaprojektowany w ten sposób, by nie było konieczności kosztownego usuwania jego elementów. 

Czekamy na studium. Na 20 czy 30 arach będą nasadzenia dużych drzew, będą to te elementy, które pozostaną na zawsze, a na pozostałej części będą elementy, które można łatwo usunąć - ławki, niewysoka zieleń, albo boisko - wyjaśnia Piotr Kempf. 

Budowa parku może kosztować nawet 6 milionów złotych. W Budżecie Obywatelskim przeznaczono na ten cel jedynie 2 miliony. Resztę kwoty ZZM będzie musiał wygospodarować z miejskiej kasy. Nowy park będzie nosił imię Wisławy Szymborskiej. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miasta Krakowa w połowie czerwca. 

Posłuchaj o depilacji woskiem, maszynką, depilatorem i laserem. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Rusza przetarg na projekt parku przy ul. Karmelickiej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.