Małopolska Kurator Oświaty odradza wyjścia na spektakl "Dziady". "Zawiera szkodliwe interpretacje"

2021-11-23 14:02
Nauczyciele ZNP chcą aby Barbara Nowak skończyła z polityką i zajeła się oświatą
Autor: youtube.com/Barbara Nowak Barbara Nowak na konferencji prasowej.

Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak odradza dzieciom i uczniom uczestnictwo w spektaklu "Dziady", który można obecnie oglądać w Teatrze Juliusz Słowackiego w Krakowie. Przedstawienie ma "zawierać szkodliwe interpretacje" oraz emanować "nienawiścią do tożsamości narodu".

ODRADZAM organizację wyjść szkolnych na spektakl "Dziady" w Teatrze J. Słowackiego. W mojej ocenie, haniebne jest używanie dzieła wieszcza A. Mickiewicza dla celów politycznej walki współczesnej opozycji antyrządowej z polską racją stanu - pisze na swoim profilu na Twitterze Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak.

Domenico F. Włoski mafioso zatrzymany w Krakowie. Wpadł bo miał romans z Polką.

Szersze uzasadnienie pojawiło się na stronie Małopolskiego Kuratorium. Obecność na spektaklu "Dziady" odradzana jest dzieciom i uczniom. W jego ocenie przedstawienie zawiera "interpretacje nieadekwatne i szkodliwe" dla tej grupy osób. Spektakl ma też nie wpisywać się w cele systemu oświaty określone w art. 1 pkt 1-3 Prawa Oświatowego.

Wskazana we wstępie interpretacja „Dziadów” Adama Mickiewicza, jest swobodną emanacją poglądów środowiska, które pragnie kształtować spojrzenie społeczne na współczesną Polskę nie z troską, miłością należną Ojczyźnie, lecz z nienawiścią do jej rodowodu historycznego, do tożsamości narodu ugruntowanego na fundamencie tradycji cywilizacji łacińskiej. Ten spektakl zawiera i promuje treści, które pozostają w jawnej sprzeczności z celami wychowania młodych Polaków określonych w preambule Prawa Oświatowego - czytamy na stronie Małopolskiego Kuratorium.

Premiera "Dziadów" w reżyserii Mai Kleczewskiej odbyła się 19 listopada, większość biletów do końca roku jest już wyprzedana.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE