Badanie rezonansem magnetycznym dostępne w dwóch kolejnych placówkach w Małopolsce

2023-01-04 15:58
Badanie rezonansem magnetycznym dostępne w dwóch kolejnych placówkach w Małopolsce
Autor: Pixabay

Dwie kolejne placówki w Małopolsce oferują badanie rezonansem magnetycznym. Urządzenia będą dostępne dla pacjentów w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie i Szpitalu św. Anny w Miechowie. NFZ informuje, że czas oczekiwania na badanie uległ skróceniu z pięciu miesięcy do 53 dni.

Rezonans magnetyczny. Gdzie można zapisać się na badanie?

Obecnie małopolski NFZ finansuje taką diagnostykę w 37 pracowniach w całym regionie. W poprzednim roku w województwie wykonano ponad 154 tys. badań rezonansem magnetycznym. To o prawie 10 tys. więcej niż w 2021 r. i o ponad 34 tys. więcej niż w przedpandemicznym roku 2019, gdy Małopolanie z takiej diagnostyki obrazowej skorzystali 119,9 tys.

W 2022 r. NFZ takie kontrakty zawarł z 5 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Polikliniką w Krakowie, Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie Prokocimiu oraz Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach.

Od kwietnia 2019 r. badania rezonansem magnetycznym należą do tzw. świadczeń nielimitowanych. Oznacza to, że Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdego pacjenta, który zgłosi się po tego rodzaju pomoc. W 2021 r. małopolski NFZ przeznaczył na diagnostykę obrazową rezonansem magnetycznym w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej blisko 58 mln zł, w ub. roku blisko 63 mln zł.

W ocenie przedstawicieli NFZ, skrócił się czas oczekiwania na badanie. W styczniu 2019 r. chory bez skierowania pilnego miał je wykonywane po upływie średnio ponad pięciu miesięcy, w styczniu 2022 r. średnio po 53 dniach.

- Badania przy pomocy rezonansu magnetycznego pomagają lekarzom w postawieniu prawidłowej diagnozy w przypadku szeregu różnych schorzeń – powiedziała Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor małopolskiego NFZ.

4 rocznica tragicznego pożaru w escape roomie

Te warzywa nie są bardzo popularne. rozpoznaj 10 mniej znanych warzyw

Pytanie 1 z 10
To warzywo to:
Ciecierzyca pospolita
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE