Aż 35 dni urlopu w 2023 roku! Sprawdź, czy ci się należą

i

Autor: Pixabay Aż 35 dni urlopu w 2023 roku! Sprawdź, czy ci się należą

Urlop 2023

Aż 35 dni urlopu w 2023 roku! Sprawdź, czy ci się należą

2023-03-22 7:52

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi? Urlop w 2023 roku może być dla niektórych osób zatrudnionych na umowę o pracę o wiele dłuższy niż dotychczas, a to z powodu unijnej dyrektywy work-life balance modyfikującej Kodeks pracy. Co prawda, nie została ona jeszcze wdrożona, ale zgodnie z zapowiedziami ma to nastąpić na początku 2023 roku. Komu będzie przysługiwało aż 35 dni urlopowych? Szczegóły sprawdźcie poniżej!

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące urlopów. Wkrótce będzie można mieć nawet 35 dni wolnego

Obecnie wymiar urlopu wynosi 20 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat lub 26 dni, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat. Liczbę przysługujących dni urlopowych wylicza się na podstawie świadectw i dokumentów związanych z edukacją i pracą. Projekt modyfikujący Kodeks pracy nie trafił jeszcze pod obrady Sejmu, ale za to jest na etapie rządowego procesu legislacyjnego. Dyrektywa potocznie zwana work-life balance ma zacząć obowiązywać w Polsce za sprawą przepisów unijnych. Prawdopodobnie nastąpi to na początku 2023 roku - zgodnie z zapowiedziami Stanisława Szweda, sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Jakie zmiany nastąpią w Kodeksie pracy w zakresie urlopów?

Dodatkowe dni urlopu w 2023 roku

Otóż według unijnej dyrektywy, która ma obowiązywać także w Polsce, każdy pracownik zyska prawo do dodatkowych pięciu dni urlopu opiekuńczego (przysługującego na opiekę nad synem, córką, matką, ojcem, małżonkiem czy małżonką) i dwóch dodatkowych dni wolnych na załatwienie prywatnych, pilnych spraw (urlopu z z powodu tzw. siły wyższej). Większa liczba przysługujących dni urlopowych to niejedyny plus ustawy. Wprowadzone ma być też indywidualne prawo do urlopu rodzicielskiego.

Tego jeszcze nie było! SKM się spóźnia. Trzaskowski pisze usprawiedliwienie uczennicom

QUIZ. Symbole seksu lat 80. i 90. Pamiętacie, w kim się kochaliście?

Pytanie 1 z 10
Który aktor (widoczny na zdjęciu) pojawił się w takich filmach lat 80. i 90., jak "Top Gun", "Koktajl', "Jerry Maguire"?
QUIZ. Symbole seksu lat 80. i 90. Pamiętacie, w kim się kochaliście?

? Jan Pirowski z Radia ESKA gościem podcastu Gabrysi Gargaś!

Posłuchaj rozmowy znanej pisarki z radiowym ciachem - o emocjach, zmianach i wyzwaniach!

Listen on Spreaker.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE