Autobus miejski będzie woził pasażerów po Starym Mieście, ale jeszcze nie wiadomo kiedy

2021-03-12 17:51
Autobus miejski będzie woził pasażerów po Starym Mieście, ale jeszcze nie wiadomo kiedy
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Tędy między innymi będzie jeździła stała linia staromiejska.

Rewolucja komunikacyjna w ścisłym centrum Krakowa. Zarząd Transportu Publicznego przymierza się do uruchomienia linii autobusowej, która będzie jeździła po Starym Mieście, między Pocztą Główną a Starym Kleparzem. Trasa miałaby przebiegać między innymi przez ulice Pijarską czy Świętego Tomasza a przecinać Floriańską.

Busikiem miejskim na przejażdżkę po Starym Mieście? Takie rozwiązanie szykuje gmina Kraków. Chce połaczyć krótką linią węzły komunikacyjne przy Poczcie Głównej i Starym Kleparzu. Trasę obsługiwałby niewielki bus marki Karsan o długości około 6 metrów. Jego rozmiar pozwoli mu swobodnie manewrować w ciasnych uliczkach centrum.

To jest na zasadzie połączenia węzła Stary Kleparz i Poczta Główna. Czyli z oby tych przystanków będzie można przesiąść się z tramwaju na taki autobusik, którzy podwiezie nas bliżej celu podróży, jeżeli znajdzie się on w rejonie ulic Floriańskiej, Tomasza, Pijarskiej, Krzyża, Placu Świętego Ducha - mówi dyrektor ZTP Łukasz Franek.

Urzędnicy twierdzą, że pomysł jest efektem rozmów z mieszkańcami, którzy prosili o takie rozwiązanie. Ci, z którymi my rozmawialiśmy zdania mają podzielone.

Jestem za tym, żeby ludzie sobie po prostu chodzili, a nie jeździli. To jest tak naprawdę, nie wiem... 20 minut dłuższa podróż? A chodząc też się odkrywa takie różne ciekawe rzeczy w Krakowie - mówi nam jedna mieszkanka - dla osób, które mają kłopoty z chodzeniem to pewnie byłoby dobre - dodaje inny mieszkaniec.

Busik ma rozpocząć kursowanie wraz ze zniesieniem obostrzeń sanitarnych dotyczących chociażby gastronomii, czyli... nie wiadomo kiedy. Linia ma być wdrożona wraz z odmrożeniem obostrzeń pandemicznych, ale te mogą przecież wrócić wobec kolejnych fal zakażeń. Urzędnicy twierdzą, że są gotowi na taką sytuację. Mówią, że "każdą linię można przecież zawiesić."

Przebieg trasy planowanej linii autobusowej przez Stare Miasto sprawdził Kuba Paduch:
Autobus zasilany wodorem
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE