Atak wirusa RSV. Od dłuższego czasu wszystkie łóżka są zajęte

i

Autor: Pixabay Atak wirusa RSV. "Od dłuższego czasu wszystkie łóżka są zajęte"

Atak wirusa RSV. "Od dłuższego czasu wszystkie łóżka są zajęte"

2022-12-10 10:45

Wirus RSV znów daje się we znaki, szczególnie najmłodszym pacjentom. Sytuacja wygląda bardzo poważnie. Niestety, także aura sprzyja coraz większej liczbie zakażeń, co da się odczuć szczególnie w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Zmagania z większą ilością zachorowań odczuwa już Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Czym jest wirus RSV?

Wirus RSV to syncytialny wirus oddechowy. To patogen z rodzaju pneumowirusów, który infekuje drogi oddechowe człowieka i zagraża przede wszystkim dzieciom. Szerzy się drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Zakażenie rozszerza się bardzo łatwo w zbiorowiskach dzieci, m.in. w żłobkach, szkołach czy przedszkolach.

Wirus RSV. Jakie są objawy?

Typowymi objawami zakażenia u dzieci wirusem RSV są m.in. wodnisty katar, gorączka, kaszel czy ból gardła. U niemowląt mogą występować duszności, bezsenność i przyspieszone tętno. U wcześniaków RSV w skrajnych przypadkach może spowodować zapalenie mięśnia sercowego.

Jak wygląda sytuacja w Krakowie?

W związku z tempem szerzenia się wirusa, RSV jest dla krakowskich placówek sporym wyzwaniem. W sprawie ilości miejsc i zakażeń skontaktowaliśmy się ze Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego, który stara się zapewnić pacjentom jak największą ilość miejsc.

- W Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego są dwa oddziały pediatryczne. W sezonie zdominowanym przez różnorakie infekcje oddziały są zawsze przepełnione. Rzadko kiedy zostaje wolne łóżko przez dłuższy czas. Od dłuższego czasu wszystkie łóżka na oddziałach są zajęte przez małych pacjentów. Przy wypisywaniu jednych w szybkim tempie na oddział trafiają inne dzieci z infekcjami. Na jednym i na drugim oddziale mamy ponad 30 łóżek. Na Oddziale Chorób Infekcyjnych i Pediatrii są dostawki. Próbujemy zagospodarować łóżka na sąsiednim Oddziale Dermatologicznym. Pacjentów jest  dużo, ale staramy się nie odsyłać dzieci, tylko je przyjmować, bo taka jest rola szpitala – informuje rzeczniczka prasowa placówki, Anna Górska.

Jak leczy się wirusa RSV?

Na rynku nie ma obecnie szczepionki, która skutecznie ochroni przed zachorowaniem na wirusa RSV.

- Leczenie w zasadzie jest objawowe. Podaje się leki przeciwzapalne, wykrztuśne czy rozszerzające oskrzela. Czasem konieczna jest tlenoterapia. Samo leczenie może potrwać nawet kilkanaście dni, kilka tygodni, w zależności od ciężkości zakażenia. Może być tak, że potem dziecko boryka się z kaszlem poinfekcyjnym, co może trwać kilka tygodni. Wtedy stosuje się leczenie w domu, objawowe – informuje jeden z lekarzy pediatrów.

Czy da się uniknąć zakażenia wirusem RSV?

- Wirus się przenosi drogą kropelkową, wiec zakażenia jest bardzo trudno uniknąć. Jeśli dziecko chodzi do szkoły to prawdopodobnie prędzej czy później się zarazi. Profilaktyka to izolacja, prawidłowe odżywianie, nieprzegrzewanie, stosowanie witaminy D czy unikanie biernego palenia. Chore dzieci powinny być izolowane. To nie dotyczy tylko RSV, ale też grypy i wirusów jesiennych/zimowych – dodaje lekarz rodzinny.

Cenne znalezisko we wrocławskim ZOO

Czy znasz dobrze kwiaty cięte? Sprawdź, czy rozpoznasz je na zdjęciach

Pytanie 1 z 15
Te kwiaty to:
Róże w wazonie