"Anioł Światła" pojawi się na Pałacu Wielopolskich. Będzie przypominać o pandemii

2021-10-19 16:17
UMK ul. Poselska
Autor: Kuba Kusy

Na elewacji urzędu miasta od strony ul. Poselskiej pojawi się rzeźba „Anioł Światła”, autorstwa włoskiego artysty Enrico Muscetry. Odlany z brązu, ażurowy anioł ma symbolicznie nawiązywać do zmagań z trudnym czasem pandemii.

To nawiązanie do krzyży wotywnych i tzw. latarń umarłych, jakie w czasach dawnych zaraz stawiano na terenie miasta.

Posłuchaj materiału Kuby Kusego o rzeźbie "Anioł Światła":

Pomysł jej usytuowania w tym właśnie miejscu pojawił się już w pierwszych dniach pandemii. Każda pandemia pozostawia po sobie takie ślady wotywne, czy dziękczynne, czy rodzaj pomników, które są śladem tego trudnego dla danego miasta i jego społeczności czasu - wyjaśnia Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Oprócz rzeźby, miasto zagospodaruje również przylegający do urzędu, zaniedbany dotąd skwer. 

Cały teren będzie pokryty roślinnością i to będzie roślinność, na którą będziemy w zasadzie patrzeć, nie będziemy wchodzić. Ten projekt zagospodarowania jest minimalistyczny, będą tam hortensje, pod nimi irga płożąca. Dojście będziemy mieli jedynie do samej rzeźby, gdzie usadowione będą ławeczki - zapowiada Brygida Rajca z Zarządu Zieleni Miejskiej. 

Mieszkańcy nie mają nic przeciwko nowej rzeźbie w przestrzeni publicznej. 

Pamięć o pandemii powinna pozostać, jak w wielu innych miejscach, to dla wielu ludzi bardzo ważne. To miejsce ma swoją historię, swój urok, więc jeśli będzie podkreślone, tym lepiej - mówią.

Enrico Muscetra przekazał miastu prawa autorskie do swojego dzieła. Miasto wzięło na swoje barki koszt odlewu rzeźby i zagospodarowania skweru. Rzeźba pojawi się na ścianie Pałacu Wielopolskich w 2022 roku.

Poradnik Zdrowie: depresja

Czy prawidłowo dbasz o swoje jelita?

Pytanie 1 z 14
Czy często spożywasz alkohol?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE