Andrzej Kulig: zakręcenie kurka funduszy unijnych byłoby dla nas katastrofalne

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Andrzej Kulig, Wiceprezydent miasta Krakowa.

Andrzej Kulig: zakręcenie kurka funduszy unijnych byłoby dla nas katastrofalne

2020-12-09 13:34

Kraków przyłączył się do licznych głosów polskich samorządów, które krytykują ewentualne weto unijnego budżetu. Wiceprezydent Andrzej Kulig mocno akcentuje jak bardzo Kraków rozwinął się dzięki funduszom strukturalnym, oraz ewentualne długofalowe konsekwencje, jeśli ich dopływ się skończy.

"Weto budżetu Unii Europejskiej byłoby ciosem, który cofa nas cywilizacyjnie w przeszłość." Tak postawę polskiego rządu w Brukseli komentuje Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Podkreśla, że środki unijne jakie Kraków wydał do końca tej dekady to ponad 10 miliardów złotych. Utrata unijnego finansowania odbije się drastycznie na przyszłej polityce miasta i zahamuje jego rozwój.

To są przede wszystkim inwestycje w edukacje, w rozwój, w komunikację, w mobilność. Przede wszystkim także w adaptację do zmian klimatycznych, tak jak udało nam się świetnie poradzić z dużym problemem smogu w Krakowie - mówi.

Prezydent dodaje, że Kraków bardzo skorzystał na obecności Polski w Unii Europejskiej a dowody na to mieszkańcy mają wszędzie dookoła.

No wystarczy popatrzeć na ICE, czy też zobaczyć na TAURON Arenę. Można zobaczyć na ścieżki rowerowe, które przecież powstają. Chociażby niedawno, w tym roku, oddana kładka pieszo-rowerowa wzdłuż ulicy Kamieńskiego - mówi.

Szczyt brukselski już jutro. Wtedy też poznamy ostateczną decyzję delegacji polskiej i węgierskiej w sprawie weta.

Z Wiceprezydentem Kuligiem rozmawiał Kuba Paduch:
Express Biedrzyckiej - Władysław Kosiniak-Kamysz: Weto to zdrada narodowa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE