Smoczy apetyt na zdrowie

i

Autor: Aleksandra Wasilewska Smoczy apetyt na zdrowie

wydarzenia

Akcja "Smoczy apetyt na zdrowie" w Krakowie. Na czym polega? Kto może wziąć w niej udział?

2023-03-31 8:34

Otyłość wśród dzieci to epidemia - alarmują krakowscy lekarze. Już 15 % pacjentów Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu zmaga się z otyłością. Profilaktyce otyłości i nadwagi wśród najmłodszych krakowian ma służyć akcja "Smoczy apetyt na zdrowie". Jej organizatorami są teatr Groteska z Fundacją Zdrowia Publicznego i krakowskimi szpitalami z oddziałami pediatrii.

W ramach "Smoczego apetytu na zdrowie" odbędzie się konkurs rysunkowy dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Konkurs plastyczny potrwa do końca kwietnia. A w połowie miesiąca odbędzie się konferencja naukowa z udziałem krakowskich pediatrów i sanepidu. Uczestnicy spotkania będą rozmawiać m.in. o edukacji prozdrowotnej rodzin i o roli nauczyciela we wspieraniu dziecka z otyłością. Głównym organizatorem jest Teatr Groteska.

Już organizujemy konkurs rysunkowy i mamy w planie zorganizowanie festiwalu teatrzyku, poświęconemu zdrowego i zbilansowanemu odżywianiu - mówi Adolf Weltschek, dyrektor Teatru Groteska.

 Ambasadorką projektu została Ewa Wachowicz, była Miss Polonia i autorka programów kulinarnych. Jej zdaniem najważniejsze jest wypracowanie zdrowych nawyków.

Trzeba działać tu i teraz. Wśród dzieci i młodzieży mamy do czynienia nie tyle z problemem, co z epidemią otyłości. Wszyscy muszą się zaangażować – nauczyciele, rodzice, dziadkowie. Bo wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Po pierwsze jedzmy wspólne posiłki, nauczmy dzieci zdrowo jeść. Zwiększmy ilość warzyw w diecie, co jest bardzo ważne. Przede wszystkim stawiajmy na nieprzetworzoną żywność  - mówi Ewa Wachowicz.

W ramach projektu planowany jest także piknik "Zielone Królestwo". Równolegle z Paradą Smoków, w pierwszy weekend czerwca, studenci dietetyki Uniwersytetu Jagiellońskiego będą edukować najmłodszych i ich rodziców w zakresie zasad zdrowego odżywiania. Nauka poprzez zabawę odbędzie się na bulwarach wiślanych przy Smoczej Jamie już 3 i 4 czerwca.

QUIZ. Rozpoznasz serial po kultowym tekście? Arcytrudny test tylko dla fanów!

Pytanie 1 z 13
Kto to powiedział: "Każdy, absolutnie każdy, dzień jest jak podarunek i należy tak żyć, jakby każdy dzień był ostatnim"?
Politycy od Kuchni - Łukasz Schreiber - rozmowa polityczna