Akademia Górniczo-Hutnicza posadziła las w Rybitwach

2021-10-08 15:36
Akademia Górniczo-Hutnicza posadziła las w Rybitwach
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Drzew na razie jest 103, ale będzie znacznie więcej.

Ponad setka drzew została posadzona przy wale przeciwpowodziowym oddzielającym teren krakowskich Rybitw od Wisły. Z zieloną inicjatywą wyszyła Akademia Górniczo-Hutnicza wspólnie z Urzędem Miasta Krakowa. AGH For Rest w zamyśle władz uczelni ma pokazać, że choć zasadniczo jest Górniczo-Hutnicza, to jednak również zielona.

"Ich oczom ukazał się las", las Akademii Górniczo-Hutniczej. Pracownicy i studenci uczelni posadzili 103 drzewa z okazji 103 inauguracji roku akademickiego. AGH For Rest znajduje się na terenie Rybitw przy ulicy Golikówka, ma powierzchnię blisko hektara i jest zróżnicowany gatunkowo.

Są to gatunki rodzime, lasotwórcze: dęby bezszczypułkowe, olchy czarne i graby pospolite - mówi Wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Łukasz Pawlik.

Uczelnia zamierza powiększać swój las rok rocznie o kolejne drzewa. Ma to być rodzaj tradycji by sadzić w październiku tyle drzew ile odbyło się inauguracji roku akademickiego, a więc w przyszłym 104, za dwa lata 105 i tak dalej aż do tysiąca.

Bardzo przyjemna akcja, bardzo miło, że możemy sobie tutaj posadzić drzewka - mówi jeden student AGH - nawet małe dziewczynki z pobliskiej szkoły chwyciły za łopaty i sadziły drzewa, więc myślę, że to im pokaże by w przyszłości postępować tak jak my teraz - dodaje inna studentka.

Powierzchnia lasu będzie sukcesywnie zwiększana by pomieścić więcej drzew. Są posadzone gęsto, tak aby w przyszłości w drodze selekcji naturalnej zostały najsilniejsze i rosły jak najwyżej.

Sadzenie krzewów i drzew z odkrytymi korzeniami
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE