93 dni do Igrzysk Europejskich w Krakowie. Co udało się zrobić?

i

Autor: Facebook/European Games Kraków-Małopolska 2023

Inwestycje

Igrzyska Europejskie w Krakowie coraz bliżej. Co udało się wybudować?

2023-03-20 16:06

Mniej niż sto dni pozostało do rozpoczęcia Igrzysk Europejskich 2023 Kraków-Małopolska. Impreza ma zgromadzić 7 tys. sportowców, którzy będą rywalizowali w 28 różnych dyscyplinach. Miasto od wielu miesięcy przygotowuje się do startu igrzysk, zwłaszcza pod względem infrastruktury. Na jakim etapie są prace? Co udało się zrobić? Sprawdźcie w naszym materiale.

Igrzyska coraz bliżej. Co udało się wybudować?

Przy wszystkich trwających inwestycjach na nadchodzące Igrzyska Europejskie 2023 Kraków-Małopolska nie sposób nie zwrócić uwagi na rozbudowę infrastruktury. Miasto otrzymało na ten cel dwa ogromne dofinansowania. W 2022 roku było to ponad 244 mln złotych, a w roku bieżącym ponad 105 mln złotych.

Warto na samym początku przyjrzeć się tym inwestycjom, które zostały już zrealizowane. W ramach infrastruktury drogowej udało się:

  • Rozbudować ul. Igołomską za ok. 36 mln złotych
  • Rozbudować ul. Łokietka za ok. 5 mln złotych
  • Rozbudować ul. Fatimską za ok. 2 mln złotych
  • Rozbudować ul. Czerwone Maki wraz z budową chodnika za ok. 2 mln złotych.

Które inwestycje są jeszcze w budowie?

  • Przebudowa ul. Królowej Jadwigi – 5 mln złotych
  • Rozbudowa ul. Wrobela – 8,7 mln złotych
  • Przebudowa ul. Glinik – 7,4 mln złotych
  • Rozbudowa ul. Fortecznej – 4,9 mln złotych
  • Rozbudowa ul. Ważewskiego – 2,8 mln złotych

Ciągle trwa także program modernizacji dróg i chodników miejskich, który ma kosztować łącznie 131,6 mln złotych. Dodatkowo miasto rozbudowuje także ścieżki rowerowe w rejonie ul. Krupniczej, Bunscha, Czerwone Maki, Babińskiego czy Halszki. Łączny koszt inwestycji to 13 mln złotych.

Kraków przeprowadził także modernizację torowisk tramwajowych za ok. 13 mln złotych, a także rozbudowuje al. 29 Listopada za kwotę ok. 38 mln złotych. Dodatkowo powstanie także kładka pieszo-rowerowa Grzegórzki-Zabłocie za ok. 33 mln złotych.

Oprócz inwestycji infrastrukturalnych w Krakowie trwają także budowy bądź przebudowy obiektów sportowych. Mowa tu m.in. o remoncie stadionu do lekkiej atletyki na AWF w Krakowie za ok. 40 mln złotych, remoncie Stadionu Miejskiego (prawie 100 mln złotych) im. Henryka Reymana, budowie toru kajakowego przy ul. Kolnej (ok. 40 mln złotych), a także boisko do koszykówki 3x3 przy al. Focha za ok. 4 mln złotych.

PKO Ekstraklasa Raport 20.03

QUIZ. Czy wiesz co znaczą te słowa? 7/10 oznacza, że umiesz mówić po polsku

Pytanie 1 z 10
Konfabulacja to: