Uroczyste otwarcie wystawy

i

Autor: Aleksandra Wasilewska Uroczyste otwarcie wystawy

40. rocznica największej polskiej wyprawy eksploracyjnej

2022-06-23 9:17

Ponad 40 lat temu krakowscy podróżnicy przepłynęli kanion Colca w Peru. Ten wyczyn jest uznawany za jedną z najważniejszych wypraw eksploracyjnych ubiegłego wieku. Polska eksploracja kanionu Colca przyspieszyła rozwój gospodarczo-społecznego tamtego regionu.

Okrągła rocznica wybiła w ubiegłym roku, ale z powodu COVIDu dopiero teraz jest możliwe jej świętowanie, dzięki uroczystemu otwarciu wystawy plansz przypominających osiągnięcia wyprawy Canoandes.

To jest próba opowieści o wyprawie, która okazała się jedną z dziesięciu najważniejszych wypraw eksploracyjnych XX wieku, która została dwukrotnie wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa, która doprowadziła do rozwoju doliny Colci. Obecnie ona stanowi drugą po Machu Picchu atrakcję turystyczną tego kraju - mówi Tomasz Jakubiec, organizator wystawy.

Członkowie wyprawy rozsławili tam nasz kraj - nie brakuje tam nazw ulic z polskim akcentem.

W Chivay, najważniejszym miasteczku powiatowym, znajduje się Avenida Polonia, która ma trzy kilometry, przechodzi przez całe centrum z mostku do takiego kąpieliska, gdzie wszyscy turyści wybierają się - dodaje Jurek Majcherczyk, członek wyprawy.

Rzeka Colca ma blisko 400 km długości, przy czym 120 km prowadzi przez najgłębszy kanion świata. Kanion Colca jest dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Naszym kajakarzom przepłynięcie tym spływem zajęło 25 dni, czym zapisali się do Księgi Rekordów Guinessa. Ekspozycja będzie czynna do 14 lipca na placu Napoleona, tuż u podnóża Wawelu.

QUIZ: Gdzie powinieneś pojechać na wakacje w Polsce?

Pytanie 1 z 10
W podróży jesteś niczym:
Podróże - Meksyk
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE