Konferencja prasowa wojewody małopolskiego

i

Autor: Patryk Kubiak

250 tys. uchodźców już w Krakowie. Pomagają im przedsiębiorcy

2022-04-28 6:50

Nawet ćwierć miliona uchodźców przebywa w Krakowie według nowych szacunków Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pomagają im krakowscy przedsiębiorcy.

Ponad tysiąc obiektów - hoteli, moteli czy akademików - udostępnia pokoje Ukraińcom. Tak o ich wsparciu mówi wojewoda małopolski, Łukasz Kmita:

Dwadzieścia cztery tysiące obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną, znalazło schronienie. Miejsc mamy przygotowane trzydzieści jeden tysięcy. Każdy przedsiębiorca, który przyjął do swojego obiektu uchodźcę, może liczyć na rekompensatę.

Na jakie konkretnie wsparcie finansowe mogą liczyć ci, którzy pomagają?

Dla przykładu siedemdziesiąt złotych razy trzydzieści dni to jest dwa tysiące sto złotych. Jeśli ktoś miał dziesięciu uchodźców, to jest dwadzieścia jeden tysięcy złotych. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że był to marzec, który zazwyczaj jest "pustym" miesiącem w turystyce, czyli takim o niskim obłożeniu, to pensjonat, w którym jest dziesięć osób, otrzyma ponad czterdzieści tysięcy złotych.

Siedemdziesiąt złotych na dzień za jedną osobę to stawka przewidziana dla przedsiębiorców. Jeśli ugościmy uchodźcę pod prywatnym dachem, otrzymamy czterdzieści złotych zarówno na zakwaterowanie, jak i wyżywienie. Pomoc będzie także wypłacana nie dłużej niż przez sześćdziesiąt dni.

Wniosek można złożyć w Krakowskim Centrum Świadczeń, drogą pocztową lub poprzez system e-PUAP.