Miasto otrzymało w prezencie grunty pod budowę Centrum Muzyki. Teren jest ogromny!

2021-04-20 14:40 Kuba Paduch, Radio Eska
23 ary gruntu w Cichym Kąciku przekazane miastu w formie darowizny pod Centrum Muzyki
Autor: Stowarzyszenie Architektów Polskich Wizualizacja Centrum Muzyki w Cichym Kąciku.

Kraków otrzymał w prezencie ponad 2300 metrów kwadratowych ziemi. Grunty znajdują się w Cichym Kąciku i mają posłużyć jako fragment planowanego tam Centrum Muzyki. Dar został przekazany gminie przez Fundację, która powstała trzydzieści lat temu w celu utworzenia w Krakowie nowoczesnej instytucji muzyki klasycznej.

Dwie działki kluczowe do powstania Centrum Muzyki w rękach miasta Krakowa. Gmina otrzymała nieruchomości w darze od Fundacji Capellae Cracoviensis, która kupiła je za pieniądze od swoich darczyńców. Fundacja istnieje po to, aby w Krakowie powstała taka instytucja jak Centrum Muzyki, więc tą transakcją zrealizowała swoje cele statutowe.

Zebraliśmy fundusze na wykup dwóch działek i one stały się własnością fundacji, a fundacja przekazała działki miastu Kraków, żeby scalić cały teren w Cichym Kąciku przeznaczony na budowę sali koncertowej - mówi prezes fundacji Stanisław Gałoński.

Grunty mają łączną powierzchnię ponad 23 arów. Urzędnicy miejscy podkreślają, że bez tych ziem inwestycja nie mogłaby ruszyć dalej.

Tam planowane na tej nieruchomości są parkingi. Te działki można powiedzieć, że są pewnego rodzaju takim przedsionkiem Centrum, więc niewątpliwie są dość istotne dla całego obszaru, gdzie będzie mogło powstać krakowskie Centrum Muzyki - mówi dyrektorka Wydziału Skarbu Marta Witkowicz.

Anonim w nietypowy sposób przekazał hojną darowiznę dla hospicjum w Tanowie

W grudniu wyłoniono firmę, która przygotuje koncepcję architektoniczną Centrum oraz niezbędną dokumentację. Firma BE DDJM Architekci ma na to półtora roku.

Szczegóły darowizny Fundacji Capellae Cracovensis na rzecz gminy Kraków poznał Kuba Paduch: