15. Małopolska Noc Naukowców z wielkim zainteresowaniem Krakowian

2021-09-25 8:00
15. Małopolska Noc Naukowców z wielkim zainteresowaniem Krakowian
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Nie wszystkie wydarzenia były dostępne na miejscu. AGH na przykład robiło live stream w serwisie YouTube.

Kilkanaście instytucji naukowych zapraszało w piątkową noc na kilkadziesiąt wydarzeń. Za nami jubileuszowa piętnasta Małopolska Noc Naukowców. Krakowianie i nie tylko mogli na przykład dowiedzieć się w Instytucie Ekspertyz Sądowych jak rozwiązuje się zbrodnie, a w Akademii Górniczo-Hutniczej jak złożyć robota z klocków Lego.

Matematyka dla najmłodszych, doświadczenia fizyko-chemiczne i kryminalny escape room. To tylko kilka przykładów wydarzeń jakie czekały na Krakowian podczas piętnastej Małopolskiej Nocy Naukowców. Szczególnym uznaniem w tym roku cieszył się Instytut Ekspertyz Sądowych, który, jak mówi jeden z biegłych instytut Rafał Borusiewicz, przygotował zagadkę do rozwiązania.

Mieliśmy miejsce domniemanego samobójstwa. Przynajmniej tak to wyglądało na pierwszy rzut oka. Po dokładniejszych badaniach okazywało się, że to samobójstwo było inscenizowane i tak naprawdę mieliśmy do czynienia z zabójstwem - tłumaczył.

Domorośli biegli byli zafascynowani rozwiązywaniem tajemnicy i bardzo zadowoleni z formy jaką zastosowano by przybliżyć tajniki pracy Instytutu.

Była scena zbrodni i doszliśmy do tego, kto ją popełnił - mówiła jedna uczestniczka - pokazano nam jak technicy starają się zebrać wszystkie możliwe dowody. To co widzimy czasem wcale nie jest oczywiste i pod tym może być drugie dno, ukryta prawda - mówiła inna.

Małopolska Noc Naukowców była tak naprawdę częścią większego wydarzenia, w którym wzięło udział ponad 430 miast Europy, w tym 7 z naszego województwa. W samym Krakowie wydarzenia z tej okazji przygotowało aż 18 instytucji. Na przykład Politechnika Krakowska, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Ekonomiczny czy Akademia Górniczo-Hutnicza.

Trzy instytucje podczas tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców odwiedził nasz reporter Kuba Paduch:
14. Małopolska Noc Naukowców odbyła się w formie online
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE