Komendant powiatowy PSP w Gostyniu zawieszony w służbie

i

Autor: hak, archiwum

kilkaset interwencji strażaków po wichurach. Wiele miejscowości bez prądu

2023-02-18 9:06

Minionej nocy w województwie zachodniopomorskim strażacy musieli kilkaset razy interweniować przy usuwaniu skutków wichury, która przeszła nad regionem. Mimo, że wiatr w sobotni poranek zmniejszył się, to nadal wiele miejscowości pozostaje bez prądu.

Strażacy musieli interweniować kilkaset razy. Wszystko przez silny wiatr

Jak podaje dla PAP, w sobotę 18 lutego, rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP - ponad 400 razy interweniowali zachodniopomorscy strażacy przy usuwaniu skutków wichury, która przeszła nad regionem. Według informacji poszkodowany podczas działań został strażak OSP.

Jak przekazał PAP w sobotę, wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki - Strażacy PSP i OSP interweniowali 530 razy, usuwając skutki silnego wiatru. Najwięcej interwencji prowadzono w powiatach koszalińskim, kołobrzeskim i sławieńskim. W akcjach uczestniczyło blisko 300 funkcjonariuszy PSP i prawie 1,5 tys. strażaków ochotników.

Strażacy musieli usuwać powalone drzewa i gałęzie na drodze

Strażacy z zachodniopomorskiej PSP musieli usuwać powalone drzewa i gałęzie na drodze, które połamały się przez silny wiatr. Jak podaje PAP na stacji paliw w Starych Brynkach, przy S3, w powiecie gryfińskim wiatr zerwał fragment blaszanego dachu, a w Bezrzeczu (pow. policki) drzewo przewróciło się na zaparkowany samochód. Na drodze A6 w Szczecinie drzewo spadło na jadący samochód. W Łubowie w powiecie szczecineckim zawaliła się ściana szczytowa nieużywanego budynku gospodarczego. W Grabowie w pow. szczecineckim poderwany przez wiatr dach budynku gospodarczego uszkodził całkowicie dach domu wraz z poddaszem.

Brak prądu w województwie zachodniopomorskim. Te miejscowości nie mają prądu po wichurach

Przez silny wiatr wiele miejscowości nie ma prądu. Jak przekazał dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, o godz. 6:00 bez prądu w województwie pozostawało 11 tys. odbiorców. Jak wskazał wojewoda zachodniopomorski dla PAP ponad 9,3 tys. odbiorców w województwie pozostaje bez prądu, w większości we wschodniej części regionu - ponad 8,6 tys. "Awarie, braki dostaw prądu są bardzo szybko i sprawnie usuwane" – podkreślił. Według danych na stronie Enei, dostawcy prądu dla zachodniej części województwa awarie występują m.in. na dwóch ulicach w Świnoujściu, w dwóch miejscowościach pod Wolinem i dwóch pod Łobzem. Masowa awaria - jak podaje Energa, dostawca dla wschodniej części regionu - objęła powiaty: białogardzki, bytowski, koszaliński i świdwiński.

Wiatr w regionie w sobotę rano wieje z mniejszą prędkością. IMGW obniżył stopnie ostrzeżeń przed silnym wiatrem. Pierwszy stopień obowiązuje w powiatach białogardzkim, kamieńskim, szczecineckim, świdwińskim, gryfickim, kołobrzeskim i koszalińskim, a także w Koszalinie i Świnoujściu. Tam jeszcze rano prędkość wiatru może w porywach osiągnąć 85 km/h. Drugi stopień ostrzeżenia do godz. 13:00 obowiązuje w powiecie sławieńskim.

"Nadal prognozuje się występowanie silnego wiatru o średniej prędkości od 50 km/godz. do 65 km/godz., w porywach do 110 km/godz., z zachodu" - przekazano w komunikacie.

Źródło: Kilkaset interwencji strażaków po wichurach. Kilka tysięcy osób bez prądu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE