Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie brało udział w ogólnopolskim Kongresie Profesji Zawodów Pomocowych w Warszawie.

2020-02-27 15:27
 Kongres Profesji Zawodów Pomocowych w Warszawie
Autor: Materiały Prasowe

W kongresie udział wzięło ponad 600 uczestników, reprezentantów zawodów pomocowych jak terapeuci, pracownicy socjalni, przedstawiciele Centrów Pomocy Rodzinie, fundacja działające na rzecz człowieka.

Spotkanie poruszało pięć tematów poradnictwa/doradztwa, opieki i wychowania, pracy socjalnej, terapii, pracy środowiskowej. Moderatorem jednej z grup była dyrektor PCPR w Koszalinie – Mirosława Zielony. - Było to pierwsze takie spotkanie na szczeblu centralnym, gdzie mieliśmy okazje spotkać się, wymienić doświadczeniem, ale i wskazać pewne nieścisłości w całym systemie pomocy społecznej.

Jednym z najważniejszych wniosków wypracowanych podczas Kongresu było wzmocnienie zawodów pomocowych i położenie dużego nacisku na interdyscyplinarną współpracę zarówno pionową, czyli pomiędzy gminą, powiatem, województwem, jak i te w swoim najbliższym środowisku – wszystko by skuteczniej wspierać i pomagać.

Efektem rozmów ma być powołanie rady zawodów pomocowych, ciała doradczego, a zarazem platformy, która pomagałaby pracownikom różnych sfer społecznych komunikować się. W jej skład weszli by teoretycy, czyli naukowcy oraz praktycy – na co dzień pracujący z osobami, które potrzebują pomocy. - Podczas rozmów, mocno wybrzmiało, że przy tak dużej biurokracji zapominamy o tym, co jest najważniejsze -mówi Mirosława Zielony. - O człowieku, któremu trzeba pomóc w różnych sferach. I powinniśmy połączyć siły, aby ta pomoc była kompleksowa, ale co najważniejsze – skuteczna. Według dyrektor koszalińskiego PCPR pomoc socjalna powinna bazować nie wypłacaniu świadczeń, a poprowadzeniu człowieka tak aby mógł funkcjonować samodzielnie.

W kongresie udział wziął Prezydent Andrzej Duda.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE