Od czerwca tylko do szpitala w Szczecinie przyjmowani będą pacjenci z koronawirusem

2020-05-21 14:12 lw
Pacjenci z koronawirusem trafią do Szczecina
Autor: Materiały prasowe Pacjenci z koronawirusem trafią do Szczecina

Szpital Wojewódzki w Koszalinie będzie uwolniony z obciążenia koronawirusem. Taką decyzje podjął wojewoda zachodniopomorski po konsultacjach dyrektorami szpitali, a także z dyrektorem NFZ w Szczecinie i wojewódzkim konsultantem ds. chorób zakaźnych

Spotkanie za pomocą wideokonferencji dotyczyło sytuacji epidemicznej w województwie i organizacji powrotu szpitali do trybu normalnej pracy.

Prof. Miłosz Parczewski wskazywał, że sytuacja na Pomorzu Zachodnim z epidemicznej zmienia się na endemiczną, śmiertelność jest jedną z najniższych w kraju, a nasi lekarze leczyli najcięższe stany chorobowe u pacjentów.

To oznacza, że szpitale mogą powoli zmieniać organizację pracy.

Od 1 czerwca br. pacjenci ze stwierdzoną chorobą COVID-19 z całego województwa będą leczeni tylko w szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej w Szczecinie (obecnie przyjmuje ich również szpital wojewódzki w Koszalinie). Natomiast pacjenci z COVID-19 z chorobami psychicznymi będą leczeni w Wałczu, a zakażone koronawirusem pacjentki rodzące będą hospitalizowane w szpitalu w Zdrojach.

Na spotkaniu ustalono też, że w szpitalach pozostanie obowiązek wstępnego triażu pacjentów, a powrót placówek do normalnego trybu pracy koordynować będą dyrektor zachodniopomorskiego oddziału NFZ oraz prof. Miłosz Parczewski wspólnie z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW.