Na Pomorzu Zachodnim działać będzie jedna dyspozytornia pogotowia ratunkowego

2020-09-11 11:45 LW
Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego
Autor: Materiały prasowe Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Zmiany obowiązywać będą od nowego roku. Dla dzwoniących pod numer alarmowy 112 i numer pogotowia nic się nie zmieni. W dyspozytorni Szczecinie w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim zatrudnionych zostanie ponad 50 osób

Zgodnie z zapisami ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zmiana wejdzie w życie od 1 stycznia 2021 r. W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim przygotowany został projekt aktualizacji Wojewódzkiego Planu Działania Państwowego Ratownictwa, który zakłada pozostawienie na Pomorzu Zachodnim jednej dyspozytorni – w Szczecinie, zlokalizowanej w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Po zaopiniowaniu przez jednostki samorządu terytorialnego, zostanie przedłożony do zatwierdzenia przez Ministra Zdrowia.

- Koncentracja dyspozytorni nie wpływa na sposób wzywania zespołów ratownictwa medycznego do stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego ani na czas dotarcia zespołu ratownictwa medycznego do pacjentów w warunkach pozaszpitalnych – podkreśla dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Paweł Rodzoś.

Od przyszłego roku w jednej dyspozytorni pracować będą osoby zatrudnione na 54 etatach. 

System powiadamiania został skonstruowany tak, by dyspozytorzy z dowolnego miejsca w kraju mogli kierować karetki bez względu na to, gdzie znajduje się osoba dzwoniąca po pomoc.

Ile kosztuje szkolna wyprawka w 2020?