Koszalińscy ratownicy zrobią Ci zakupy, jeśli obawiasz się wyjścia z domu

i

Autor: materiały prasowe Koszalińscy ratownicy zrobią Ci zakupy, jeśli obawiasz się wyjścia z domu

Masz kłopot z wyjściem po zakupy lub do apteki? Pomoże Ci Grupa Ratownictwa PCK!

2020-04-03 12:30

Od 31 marca na terenie Koszalina funkcjonuje pomoc w postaci robienia zakupów dla osób starszych oraz tych, którzy boją się wyjść z domów. To efekt współpracy Grupy Ratownictwa PCK Koszalin oraz lokalnego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. W kontaktach z osobą potrzebującą są zachowywane wszystkie zasady bezpieczeństwa.

- Na razie zgłosiło się kilka osób, większość dzwoni, żeby dowiedzieć się jak w ogóle funkcjonujemy, na jakich zasadach - mówi Jakub Piwoński, członek Grupy Ratownictwa PCK. - Dzwonią też organizacje, jak MOPS czy MOPR i mówią, że w razie potrzeby pomocy będą do nas takie osoby przekierowywać. Póki co obsłużyliśmy kilka starszych osób, które potrzebowały zrobić najprostsze zakupy: leki, chleb, owoce, nabiał czy mrożonki.

Jak wygląda cała procedura? Wyjaśnia dalej Jakub:
- Po otrzymaniu telefonów z prośbą o zakupy jeździmy po wskazanych adresach i zabieramy sprzed drzwi listy zakupów i gotówkę - staramy się maksymalnie ograniczać ten bezpośredni kontakt, więc co najwyżej kontakt odbywa się przez próg. Zamówienia zbieramy mniej więcej do 16:00, następnie jedziemy na zakupy, przy każdym wyjściu z karetki mamy procedurę odkażania i zanosimy zakupy pod drzwi wraz z paragonem i resztą gotówki. Nie chcemy też, żeby seniorzy nosili np. na 4 piętro ciężkich siatek z jedzeniem. Cały czas z potrzebującymi jesteśmy w kontakcie telefonicznym, tak jak mówiłem - żeby maksymalnie ograniczyć kontakt bezpośredni.

Grupa Ratownictwa PCK pomaga z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa

i

Autor: materiały prasowe Grupa Ratownictwa PCK pomaga z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa

Kto może otrzymać pomoc?
- Osoby, które boją się wyjść do sklepu, to nie mogą być osoby chore czy na kwarantannie, bo nimi zajmuje się sanepid. Takie osoby obsługuje policja lub straż miejska.

Jakub Piwoński w rozmowie z nami zdradza również, że aktualnie głównym problemem wśród seniorów jest... chęć bycia samodzielnym. - Często zdarza nam się słyszeć, że "ja już niejedno przeżyłem" czy też "na coś trzeba umrzeć", a to jest bardzo zła filozofia życia, bo wychodząc z domu i nie przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa narażamy nie tylko siebie, ale też bliskich, sąsiadów i inne osoby znajdujące się w grupie ryzyka. Robiąc zakupy czy umawiając się telefonicznie na zakupy prowadzimy też akcję informacyjną wśród seniorów - żeby poinformowały przez telefon znajomych, rodzinę, sąsiadów, koleżanki i kolegów o możliwości skorzystania z naszej pomocy. Żeby jak najbardziej ograniczyć wychodzenie z domu.

Chcecie otrzymać pomoc? Wystarczy, że zadzwonicie na wskazane numery: 514 266 905 lub 728 460 014. To bezpośredni kontakt do Grupy Ratownictwa PCK.