W Bałtyku żyje obecnie ok. 40 000 fok

i

Autor: pixabay W Bałtyku żyje obecnie ok. 40 000 fok

Co zrobić, gdy spotkamy fokę? Na Pomorzu Środkowym jest ich coraz więcej [WYWIAD]

2021-04-20 12:46

Foki regularnie wychodzą na plaże Bałtyku, ale zwłaszcza w tym okresie roku są bardziej widoczne. Wiosną i latem nad morzem jest większa liczba spacerowiczów, czyli po prostu większa ilość potencjalnych szczęściarzy, którzy mogą spotkać to sympatyczne zwierzę.

Na początku kwietnia sporo szczęścia mieli spacerowicze, którzy mieli okazję spotkać się oko w oko z foką na plaży między Grzybowem a Dźwirzynem.

Szacuje się, że dziś żyje tylko 40 proc. populacji foki szarej sprzed 100 lat - alarmuje WWF Polska. Według polskiego prawa foki szare są objęte ochroną gatunkową, zabronione jest ich umyślne zabijanie, płoszenie, niszczenie ich siedlisk i ostoi. Aktualnie w Polsce nie notuje się rozrodu fok szarych, przyczyną może być brak spokojnych, odosobnionych terenów, gdzie foki mogłyby urodzić i wychować potomstwo.

Małe sokoły urodziły się na kominie poznańskiej elektrociepłowni!
Jeśli zaobserwowałeś fokę na wybrzeżu, niezwłocznie poinformuj Błękitny Patrol WWF

i

Autor: pixabay Jeśli zaobserwowałeś fokę na wybrzeżu, niezwłocznie poinformuj Błękitny Patrol WWF

Foka szara to jedna z trzech gatunków fok występujących w Bałtyku. Samce mogą dorastać nawet do 3 metrów długości, osiągając ciężar 300 kg. Należy pamiętać, że w przypadku spotkania foki nie możemy sobie pozwolić na zbyt mały dystans, a już w ogóle na głaskanie, karmienie, polewanie wodą czy zdjęcia - foka jest drapieżnikiem i nie możemy o tym zapominać. Bezpieczny dystans od odpoczywającego na plaży zwierzęcia powinien wynosić około 20-30 metrów.

O fokach na plażach Bałtyku mówi Paweł Żmuda z Błękitnego Patrolu WWF
Sonda
Tegoroczne wakacje planujesz spędzić...