Bezdomny na ulicy lub na klatce schodowej? Sprawdź, jak możesz mu pomóc

2021-01-15 10:33 PAZ
 Wiesz, gdzie nocują bezdomni? Zawiadom policję!
Autor: materiały prasowe KWP w Szczecinie

Nadchodzą siarczyste mrozy w całym kraju. Najbardziej odczują je ci, którzy nie mają dachu nad głową. W Polsce żyje ok. 36 tys. osób bezdomnych, z czego co czwarty z nich przebywa poza specjalnie przygotowanymi dla nich placówkami. Co należy zrobić, jeżeli zauważymy taką osobę na ulicy, na klatce schodowej lub na terenie naszej posesji?

Temperatury poniżej zera każdego roku prowadzą do śmierci bardzo wielu osób z wychłodzenia organizmu. Bardzo często udaje się tego uniknąć dzięki informacjom przekazywanym przez mieszkańców. Odpowiednio szybka reakcja policji czy straży miejskiej może uratować komuś życie!

Służby stale apelują, aby nie pozostawać obojętnym wobec osób bezdomnych, ale też będących pod wpływem alkoholu, osób starszych i samotnych, które mają problemy z poruszaniem się lub zapewnieniem odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu. 

Bezdomny na ulicy - jak mu pomóc?

Co zrobić, gdy widzimy człowieka, któremu grozi zamarznięcie? Należy zadzwonić pod numer alarmowy 112 (lub 997 i 986). Możemy też skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to aplikacja, która posiada zakładkę „osoba bezdomna wymagająca pomocy”. W ten sposób warto sygnalizować o miejscach przebywania bezdomnych. 

Co robić, gdy bezdomny przebywa na klatce schodowej? 

W czasie mrozów często zdarza się, że osoby bezdomne ogrzewają się na klatkach schodowych budynków. W takim wypadku zawsze warto zawiadomić straż miejską. Nawet jeżeli taka osoba nie zachowuje się agresywnie i nie jest pod wpływem alkoholu. Strażnicy sprawdzą, czy bezdomnemu nie grozi niebezpieczeństwo lub on sam nie jest zagrożeniem dla mieszkańców budynku. Jeżeli zachowuje się agresywnie, to należy od razu zawiadomić policję. 

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

Gorąca 20 Radia ESKA – notowanie 15.01.2021