250 tys zł dla szpitali na utylizację odpadów

2020-04-09 20:15 AGu/lw
Walka z koronawirusem
Autor: Materiały prasowe Walka z koronawirusem

Szpital przy ul. Arkońskiej w Szczecinie i Szpital Wojewódzki w Koszalinie otrzymają łącznie 250 tysięcy złotych na utylizację odpadów medycznych, w tym ubrań ochronnych oraz maseczek wykorzystywanych przez personel medyczny w walce z koronawirusem

Inicjatywie patronuje Ministerstwo Klimatu i Agencja Rezerw Materiałowych. „Ze względów sanitarnych, w celu ograniczenia możliwości zakażenia się koronawirusem, odpady w postaci maseczek, przyłbic i kombinezonów ochronnych, muszą być zagospodarowywane w bezpieczny sposób. Dlatego cieszy inicjatywa Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo personelu medycznego oraz troskę o środowisko, przekażą wsparcie finansowe na ten cel” – mówi minister klimatu Michał Kurtyka.

Jak dodał szef resortu klimatu, priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy mogą mieć styczność z tego typu odpadami medycznymi.

Każdy z 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) przekaże wsparcie finansowe szpitalom w swoim regionie. „Będziemy na bieżąco współpracować z Agencją Rezerw Materiałowych i Urzędami Wojewódzkimi, by skutecznie i sprawnie przekazywać środki szpitalom i izolatoriom tworzonym w poszczególnych województwach” – zapowiada Paweł Mirowski, Przewodniczący Konwentu Prezesów Zarządów WFOŚiGW i Prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie.

Łączna kwota wypłacona przez Fundusze wyniesie ponad trzy miliony dwieście tysięcy złotych, z czego do Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Szczecinie trafi 170 tysięcy złotych, a do Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie 80 tysięcy złotych.