Żołnierskie szkolenie w świętokrzyskich technikach. Powstały Oddziały Przygotowania Wojskowego

2020-09-16 17:50 Dariusz Skrzyniarz
Żołnierskie szkolenie w świętokrzyskich technikach. Powstały Oddziały Przygotowania Wojskowego
Autor: maciekde / Pixabay

Szkolenia bojowe, logistyczne czy teoretyczne - to niektóre elementy kształcenia w ramach Oddziałów Przygotowania Wojskowego. Te zostały uruchomione w technikach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach i Końskich. To program nauczania stworzony przez Ministerstwo Obrony Narodowej, który jest pewnym rozszerzeniem oferty klas mundurowych.

Młodzież będąca częścią Oddziałów Przygotowania Wojskowego otrzymuje nie tylko solidną dawkę wiedzy teoretycznej. W programie nauczania zawarty został szereg dodatkowych zajęć praktycznych.

- Oprócz musztry, nasi uczniowie zapoznają się z tajnikami terenoznawstwa, wezmą udział w zajęciach strzeleckich czy w parasurvivalowych - wylicza Katarzyna Kaczmarek-Wolska z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach. - Ten program jest naprawdę szeroki i zawiera w wiele ciekawych zajęć - dodaje.

Program zaproponowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej może pomóc wystartować w dorosłość tym uczniom, którzy zamierzają robić karierę w służbach mundurowych.

- Dla uczniów to dobra szansa, by w przyszłości zdobyć wymarzoną pracę. Osoby po takim przeszkoleniu będą miały lepszą pozycję podczas rekrutacji do policji czy wojska. To dosyć atrakcyjne, jeśli mówimy o tym, co można zrobić z pozyskaną wiedzą i umiejętnościami w późniejszych latach - przekonuje Kinga Ostrowska, dyrektorka ZDZu w Końskich.

Na koniec szkolenia uczniowie otrzymają certyfikat potwierdzający zdobyte umiejętności. A te będą zdobywane pod okiem specjalistów, ponieważ jednostką patronacką Oddziałów jest 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej. Kształcenie dofinansowuje MON.