Znów można oglądać wodospad na kieleckiej Kadzielni. Co za widoki! [WIDEO, ZDJĘCIA]

2020-07-31 15:01 MC
Wodospad na kieleckiej Kadzielni
Autor: Monika Cieślikiewicz

Wodna atrakcja zacznie działać po raz pierwszy w tym roku, po przerwie, już od soboty 1 sierpnia. Wodospad można oglądać, między innymi z platformy widokowej nad samą kaskadą, skąd widać spadającą z kilku metrów wodę, która tryska wprost spod stóp.

Sztuczny wodospad na Kadzielni to jedna z nowych atrakcji, która jest wręcz oblegana przez turystów. W tym roku chętni będą mogli podziwiać kaskadę od 1 sierpnia. Epidemia znacznie opóźniła uruchomienie wodospadu, ale warto było czekać, twierdzą ci, którzy mieli okazję już zobaczyć wodną atrakcję, podczas testów, jeszcze przed oficjalnym otwarciem. 

- To bardzo miłe urozmaicenie wycieczki, woda zawsze robi dobre wrażenie, bardzo przyjemnie, polecamy wszystkim - mówi jedna z mieszkanek Kielc.

Wodospad na kieleckiej Kadzielni
Autor: Monika Cieślikiewicz

Wodospad można oglądać z dwóch punktów widokowych, które powstały od strony ulicy Krakowskiej i parkingu, a także z platformy widokowej umiejscowionej nad samą kaskadą. Stojąc na niej można zobaczyć spadającą z wysokości kilku metrów - wodę.

- To sztuczny wodospad, który działa w obiegu zamkniętym, czyli woda jest zarówno pobierana ze zbiornika wodnego na Kadzielni, zlokalizowanego od strony ulicy Krakowskiej i ta woda z powrotem do tego zbiornika trafia, nie jest pozyskiwana ze źródeł zewnętrznych - mówi Michał Poros kierownik Centrum Geoedukacji w Kielcach. 

Wodospad na kieleckiej Kadzielni
Autor: Monika Cieślikiewicz

Woda pompowana jest z miejsca dawnego szmaragdowego jeziorka wprost na szczyt ściany kamieniołomu, a następnie tryska z trzech zamontowanych dysz.

- Woda zaciągana jest z dołu, ze zbiornika wodnego i niemal spod nóg wypływa na górze kaskadą, spadając po ścianach wapiennych, które są wyeksponowane w tym miejscu. Warto pamiętać, że cały czas mamy do czynienia z nieczynnym kamieniołomem, miejscem gdzie kiedyś była prowadzona eksploatacja wapienia. Teraz to miejsce nabrało kolorytu, bo zostało zagospodarowane - dodaje kierownik Centrum Geoedukacji.

Wodospad na kieleckiej Kadzielni
Autor: Monika Cieślikiewicz

Wodospad będzie można oglądać codziennie, począwszy od 1 sierpnia, w godzinach od 8.00 do 20.00. Kielecki Geopark informuje, że w miarę skracania się dnia woda będzie wyłączana wcześniej.

Wodospad na kieleckiej Kadzielni
Autor: Monika Cieślikiewicz
Wodospad na kieleckiej Kadzielni znów dostępny dla odwiedzających

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.