Zmieniła się organizacja ruchu w związku z budową obwodnicy Morawicy

2021-04-21 10:00 MC
Obwodnica Morawicy - budowa
Autor: GDDKiA

Pojawiły się pierwsze w tym roku zmiany organizacji ruchu na drodze krajowej nr 73 w związku z budową obwodnicy Morawicy. Na końcu budowanego odcinka obowiązuje ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną - informuje GDDKiA

Wykonawca rozpocznie wykonanie przepustu i konstrukcji nawierzchni na włączeniu dwóch jezdni pierwszego  odcinka obwodnicy w jedną jezdnię obecnej krajowej nr 73 biegnącej w kierunku Morawicy.

- Na końcu nowej jezdni wschodniej, z której obecnie korzystają kierowcy, obowiązywał będzie ruch wahadłowy sterowny sygnalizacją świetlną. Roboty w tym miejscu potrwają około 3 tygodni, a wykonawca planuje udostępnienie jezdni na całej szerokości w czasie wydłużonego majowego weekendu - informuje Małgorzata Pawelec - Buras z kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Jak dodaje, godnie z umową dwujezdniowy odcinek drogi krajowej nr 73 ma być gotowy wiosną przyszłego roku, ale już od ubiegłego roku kierowcy mają do dyspozycji nową wschodnią jezdnię obwodnicy, na której ułożona została przedostatnia warstwa wiążąca nawierzchni.

- Aktualnie ruch na tym odcinku drogi krajowej nr 73 odbywa się w oparciu o tymczasową organizację - jedną jezdnią w obu kierunkach - przypomina Małgorzata Pawelec - Buras z kieleckiego oddziału GDDKiA.

Również w ubiegłym roku, oddana została do użytkowania kładka dla pieszych przy szkole, przedszkolu i placówkach sportowych oraz drogi dojazdowe po wschodniej stronie ciągu głównego. Wykonawca przystąpił do przebudowy jezdni zachodniej, na której ułożona została częściowo warstwa wyrównawcza nawierzchni. Kolejne roboty bitumiczne planowane są po ustabilizowaniu się warunków atmosferycznych.

W okresie wiosenno-letnim wykonawca przystąpi do układania warstwy wiążącej nawierzchni na jezdni zachodniej i wykona odcinek próbny warstwy ścieralnej, która układana będzie w kolejnych etapach robót na obu jezdniach przyszłej obwodnicy. Jednocześnie wykonywane będą prace przy montażu ekranów akustycznych, budowie dróg dojazdowych po zachodniej stronie obwodnicy, budowie sygnalizacji świetlnej i dodatkowych pasów dla skręcających na skrzyżowaniach - informuje GDDKIA w Kielcach.

Pierwszy etap obwodnicy Morawicy to inwestycja za około 78 mln złotych realizowana od 2018 roku w trybie projektuj i buduj. W I etapie obwodnica Morawicy budowana jest w śladzie istniejącej drogi krajowej nr 73. Nowa droga poprawi sytuację na obciążonym ruchem podmiejskim i tranzytowym odcinku trasy łączącej węzeł Kielce Północ, Busko-Zdrój i Tarnów. Nowy odcinek drogi krajowej nr 73 o długości 4,2 km od granicy miasta Kielce do granicy miejscowości Brzeziny i Morawica.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Tak policyjne drony namierzają piratów drogowych