UM Kielce

i

Autor: M.Cieślikiewicz UM Kielce

Zaskakująca propozycja kieleckich radnych miejskich. Chcą obliżenia diet

2022-12-06 9:38

Członkowie klubu Bezpartyjni i Niezależni chcą, aby na sesji kieleckiej rady miasta przeszła uchwała, która sprawi, że diety radnych wrócą do wysokości sprzed grudnia 2021 r. To wtedy większość rajców zdecydowała, że ich wynagrodzenia wzrosły prawie dwukrotnie.

Przewodniczący klubu Kamil Suchański przypomina, że decyzja o podniesieniu diet została przyjęta większością głosów rady miasta. Poparli ją m.in. radni PiS, PO czy Projektu Wspólne Kielce.

- Postulujemy powrót do stawek sprzed podwyżki. Tak jak wtedy, tak i teraz nie dostrzegamy powodów, by diety radnych miały być wyższe o blisko 100 proc. - zaznacza Kamil Suchański. - Władze miasta wciąż mówią, że sytuacja finansowa samorządu jest zła. Nie zgadzamy się z tym stwierdzeniem. Jeśli znajdują się pieniądze na różnego typu ekspertyzy, to widać, że pieniądze są. Uważamy, że szukanie oszczędności radni powinni zacząć od siebie - dodaje. 

Dzięki obniżce diet rocznie Kielce miałyby zaoszczędzić ponad 400 tys. zł.

- Nie widzę w tym momencie uzasadnienia dlatego, by wyłączać oświetlenie w mieście czy przykręcać ogrzewanie w szkołach. Życie i zdrowie kielczan są ważniejsze niż to, by radni mieli więcej pieniędzy w portfelach - przekonuje radna Katarzyna Suchańska. - To nie jest miasto przyjazne obywatelom. Tak tworzy się miasto przyjazne kaście uprzywilejowanych radnych, którzy podnieśli sobie w najbardziej nieodpowiednim momencie uposażenia. Osoby, które podniosły sobie diety głosowały także za podwyżkami opłat oraz podatków – dodaje radny Maciej Bursztein.

O wysokości diet kieleccy radni zdecydują podczas najbliższej sesji.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Szczecinie

QUIZ. Odpowiedzi na te pytania zna nawet dziecko! Wynik 7/10 uratuje twój honor

Pytanie 1 z 10
Który zapis jest poprawny?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE