Z Ukrainy, ale też Tajlandii czy Nepalu. W Świętokrzyskiem przybywa cudzoziemców

2020-09-16 9:44 PioR
Bezrobocie opolskie. Firma ze Strzelec Opolskich chce zwolnić prawie 600 osób
Autor: Pixabay/Zdjęcie poglądowe Z Ukrainy, ale też Tajlandii czy Nepalu. W Świętokrzyskiem przybywa cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych na koniec sierpnia 2020 r. wynosiła w całym kraju 658 tys. W Świętokrzyskiem legalnie pracuje natomiast 7 tys. obcokrajowców. To przede wszystkim obywatele Ukrainy, ale nie brakuje także przedstawicieli egzotycznych krajów.

Jak podkreśla Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach, niewątpliwie wpływ na liczbę pracujących cudzoziemców w Polsce miała epidemia Covid-19.

- Liczba cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS na koniec sierpnia w naszym województwie wyniosła 6950. Na koniec kwietnia takich osób było 4182. Oznacza to, że powoli wracamy do sytuacji sprzed wielu miesięcy – mówi Paweł Szkalej.

Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych do ZUS-u pochodzi z Ukrainy. Na drugim miejscu są Białorusini, a dalej obywatele Gruzji i Mołdawii. Do ubezpieczeń społecznych w całym kraju zgłoszeni są również obywatele bardziej odległych, często egzotycznych krajów. To osoby pochodzące m.in. z Botswany, Republiki Zielonego Przylądka czy Wysp św. Tomasza.

Jeśli chodzi o woj. świętokrzyskie, to w regionie legalnie pracuje 5421 Ukraińców, 370 Białorusinów i 207 obywateli Mołdawii. Są też przedstawiciele takich krajów jak: Filipiny, Nepal czy Tajlandia.

ZUS od kilku lat odnotowywał wzrost liczby obywateli z ponad 170 krajów, którzy pracują w Polsce. Pod koniec 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych notował 185 tys. ubezpieczonych cudzoziemców. Równo rok później było ich już 293 tys., a kolejne 16 tys. przybyszów założyło własną działalność gospodarczą. Największy skok dokonał się w latach 2017/2018.

Otwarcie lokali mieszkalnych na tzw. "Jezioranach" w Kielcach

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.