Wyższy ZUS dla osób NIEZASZCZEPIONYCH. Doradca premiera mówi jasno. A to nie wszystko!

i

Autor: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News Wyższy ZUS dla osób NIEZASZCZEPIONYCH. Doradca premiera mówi jasno. A to nie wszystko!

Wyższy ZUS dla osób NIEZASZCZEPIONYCH. Doradca premiera mówi jasno. A to nie wszystko!

2021-12-23 11:58

Prof. Andrzej Horban udzielił ostatnio wywiadu "Rzeczpospolitej". Doradca premiera przestrzega przed gwałtownym wzrostem zachorowań oraz obłożeniem szpitali w związku z wariantem Omikron. To jednak nie wszystko. Horban wypowiedział się również o obowiązkowych szczepieniach oraz... wyższej składce ZUS dla niezaszczepionych.

Wariant Omikron w Polsce. Kolejne przypadki

Już nie tylko Delta, ale także Omikron. W czwartek, 23 grudnia resort zdrowia poinformował o kolejnych przypadkach wariantu Omikron w kraju. Potwierdzonych jest już 15 zakażeń.

Prof. Horban w rozmowie z "Rzeczpospolitą" podkreślił, że "mamy poważny problem z Omikronem, który nie jest dostatecznie hamowany przez część szczepionek". Przenosi się też szybciej niż poprzednik - Delta.

Doradca premiera przestrzega też przed "prawdziwym tsunami".

W ciągu kilku tygodni do szpitali może trafić nawet milion osób zakażonych covidem – stwierdził przewodniczący Rady Medycznej i dodał, że może być konieczne wprowadzenie w Polsce twardego lockdownu.

Pijany kierowca BMW pędził S7 z prędkością 169 km/h

Większy ZUS dla niezaszczepionych?

Prof. Horban podkreślił, że ciężka sytuacja jest w wielu krajach, jak np. w Wielkiej Brytanii czy Holandii - które wprowadzają lockdown. Zapytany, czy w Polsce wystarczą maseczki, paszporty covidowe i dystans, odpowiedział:

Owszem, oczywiście jestem za paszportami, za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień, a może i wyższą składką ZUS dla niezaszczepionych, ale zanim to zrobimy, zaleje nas tsunami zakażonych i umrą tysiące Polaków. Jeszcze nie skończyła się jedna fala pandemii, a już nakłada się na nią kolejna. W ciągu trzech do sześciu tygodni nowy wariant może stać się w Polsce dominujący. W polskich szpitalach leży ok. 20 tys. osób, za chwilę nałożą się na to dziesiątki tysięcy nowych pacjentów. Zabraknie nawet stadionów. Mamy przy tym dzieci. Dzieci są praktycznie nieszczepione, a chorują. Przez to chorują całe rodziny. W końcu stycznia naprawdę będziemy mieli problem. A mówiąc wprost: możliwy jest dramat, jakiego dawno nie widzieliśmy - powiedział doradca premiera.

Jak zahamować rozwój pandemii? Prof. Horban podkreśla, że konieczne są szczepienia. Chodzi zarówno o osoby, które jeszcze nie przyjęły preparatu, jak i te, która są po dwóch dawkach i czeka ich przypominająca.

Sonda
Czy przedszkola powinny zostać zamknięte przez wariant Omikron koronawirusa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE