Wyszkolą wychowawców, ratowników i sterników. Propozycja harcerzy z Kielc i WOPR-u

2020-06-29 14:00 Dariusz Skrzyniarz
Nad zalewem w Cedzynie koło Kielc
Autor: Dariusz Skrzyniarz Kilkanaście świętokrzyskich kąpielisk czeka na plażowiczów

Chorągiew Kielecka Związku Harcerstwa Polskiego wraz ze Świętokrzyskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym będzie szkolić ratowników wodnych, wychowawców i sterników. Te dwie instytucje zrealizują unijny projekt, w ramach którego ponad dwieście osób zdobędzie specjalistyczne uprawnienia. To odpowiedź na zapotrzebowanie na odpowiednią kadrę w turystyce.

Jak powiedział nam harcmistrz Tomasz Rejmer, komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej, szkolenia pomogą wypełnić niszę w świętokrzyskiej turystyce.

- Nasza wspólna diagnoza jest taka, że infrastruktura turystyczna, czyli na przykład baseny, zalewy, obszar noclegowo-kolonijny, jest rozbudowana w województwie świętokrzyskim. Jest duże zapotrzebowanie na specjalistyczną kadrę, szczególnie na ratowników wodnych. Okazuje się, że tutaj mamy pewne braki – tłumaczył harcmistrz Tomasz Rejmer.

Na terenie regionu działa kilkadziesiąt kąpielisk i pływalni. Aby wypoczynek w tych miejscach był bezpieczny potrzebni są ratownicy. Takich pracowników wciąż brakuje. Piotr Molasy, prezes świętokrzyskiego WOPR-u jest zdania, że szkolenia dla przyszłych ratowników wodnych to dobra propozycja dla młodych ludzi.

- Mamy tu do czynienia z ludźmi, którzy jeszcze nie mają średniego wykształcenia, czyli całe życie jeszcze przed nimi. W późniejszym okresie, na przykład podczas studiów, będą mogli dorabiać jako ratownicy wodni – podpowiadał Piotr Molasy.

Szkolenia dla pracowników branży turystycznej potrwają dwa lata. Organizatorzy wydadzą na nie ponad 800 tysięcy złotych. Kursy będą się kończyły egzaminami potwierdzającymi uzyskane kwalifikacje.

Jak uchronić przed kleszczami siebie i swojego psa?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.