Wraca temat utworzenia w Kielcach szpitala klinicznego. Zachęca sam minister

2020-09-16 13:46 MC
UJK Kielce
Autor: Monika Cieślikiewicz

Poparcie utworzenia w Kielcach Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego wyraził ostatnio wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, w specjalnym liście przesłanym do władz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Chodzi o przejęcie przez UJK od samorządu województwa, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

- W tej sprawie są podejmowane działania od wielu lat. To są starania głównie profesora Stanisława Głuszka, rektora naszej uczelni. Pandemia zastopowała ostatnio trochę te działania, ale dotarł do nas list profesora Wojciecha Maksymowicza sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który mobilizuje nas, aby starać się o utworzenie takiego szpitala, gdyż jak jednoznacznie stwierdza pan minister, szpital uniwersytecki sprawia, że jakość nauczania jest wyższa - mówi Piotr Burda rzecznik Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W liście prof. Wojciecha Maksymowicza, sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czytamy między innymi: „Od III roku studiów na kierunku lekarskim wyjątkowe znaczenia nabierają zajęcia prowadzone w klinikach i oddziałach klinicznych. Optymalne warunki do prowadzenie ww. zadań są spełniane w szpitalach klinicznych, będących bazą własną uczelni”. Wojciech Maksymowicz podkreśla, że takie rozwiązanie jest rekomendowane przez rektorów uczelni medycznych i korzystnie wpływa na jakość kształcenia przyszłych lekarzy.

- Będziemy nadal kontynuować nasze starania. Już są umówione spotkania z Urzędem Marszałkowskim. Oczywiście jest kwestia przejęcia długu szpitala, ale ta sprawa jest cały czas omawiana - dodaje rzecznik UJK.

Przypomnijmy, że od 2015 roku na UJK działa kierunek lekarski, a pierwsi absolwenci tego kierunku w Collegium Medicum UJK pojawią się w połowie 2021 roku.

Pierwsza w Polsce operacja jednorazowym endoskopem