Władze Kielc chcą zmobilizować mieszkańców do segregacji śmieci

2021-10-28 14:29
pojemniki na śmieci
Autor: UM Kielce

Papier, plastik, metal, szkło, odpady biodegradowalne oraz zmieszane - powinny "lądować" w odpowiednich pojemnikach. Mimo takiego obowiązku nie wszyscy mieszkańcy wywiązują się z tego. Dlatego miasto Kielce wspólnie z firmą, która odbiera odpady, rozpoczyna akcję informacyjno-edukacyjną.

Od ubiegłego  roku segregacja odpadów stała się ustawowym obowiązkiem. Wcześniej mieszkańcy mogli zadeklarować segregację śmieci lub zrezygnować z niej, płacąc wyższe rachunki za odbiór śmieci. Dziś takiego wyboru już nie ma. Aby uniknąć wyższych rachunków za odbiór śmieci, trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia

W ostatnich miesiącach obserwujemy, że nie wszyscy mieszkańcy wywiązują się z obowiązku segregacji odpadów. Zadowalająco wygląda ten proces w przypadku domków jednorodzinnych, natomiast duży problem istnieje w budynkach wielorodzinnych, gdzie jedna altana śmietnikowa przypada na kilkudziesięciu, a nawet kilkuset mieszkańców -mówi Agata Wojda, zastępczyni prezydenta Kielc.

Problemem jest to, że śmieci nie są wrzucane do odpowiednich pojemników.

W najbliższym czasie na pojemnikach, gdzie segregacja nie będzie prawidłowo przeprowadzona, pracownicy firmy odpierającej odpady będą zostawiać naklejki. To będzie pierwsze ostrzeżenie, apel o poprawę segregacji i zmianę przyzwyczajeń. O naszych działaniach zostali uprzedzeni zarządcy nieruchomości - poinformowała Agata Wojda.

Jeżeli brak odpowiedniej segregacji będzie się powtarzać, to po 15 listopada na pojemnikach może pojawić się żółta naklejka, informująca, że za odbiór śmieci nałożona została zwiększona opłata.

W Kielcach opłata za odbiór śmieci niesegregowanych wynosi 28 zł, a za segregowane 14 zł miesięcznie od osoby.

W Szczecinie pojawiły się specjalne konstrukcje. Pomogą przetrwać zimę małym zwierzętom
Sonda
Czy martwią Cię zachodzące zmiany klimatyczne?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE