Wielkanoc. Co symbolizują Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień? Przypominamy tradycje i obrzędy

i

Autor: Archiwum, Pixabay

Święta

Wielkanoc. Co symbolizują Niedziela Palmowa i Wielki Tydzień? Przypominamy tradycje i obrzędy

2023-04-01 7:27

Niedziela Palmowa, jak sama nazwa wskazuje, kojarzy nam się z kościelnymi procesjami, w czasie których odbywa się się święcenie palm. Po niej rozpoczyna się Wielki Tydzień. Co symbolizują te dni?

Niedziela Palmowa rozpoczyna tak zwany Wielki Tydzień, czyli czas, w którym katolicy przeżywają ostatnie dni ziemskiego życia Chrystusa, jego mękę, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie. Niedziela ta symbolizuje wjazd Jezusa do Jerozolimy. Mieszkańcy miasta witali go, machając gałązkami palmowymi. Liturgia Niedzieli Palmowej zakłada odczytanie ewangelicznego opisu powitania Chrystusa w Jerozolimie i poświęcenie palm. Ten dzień symbolizuje radość i triumf. W świeckiej tradycji kojarzy nam się z jarmarkami, gdzie na stoiskach królują właśnie palmy.

Bez wierzbowych witek nie ma tradycyjnej palmy wielkanocnej. Sama wierzba jako drzewo jest symbolem odradzającego się co roku, właśnie wiosną, życia.

Jak wyglądają obchody Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego?

  • Wielki Poniedziałek. Jest dniem, w którym napięcie zaczyna wzrastać. Faryzeusze i uczeni w Piśmie chcą pozbyć się nie tylko Jezusa, ale także wszystkich śladów Jego działania, włącznie z niedawno wskrzeszonym Łazarzem. 
  • Wielki Wtorek. Ewangelia z tego dnia przenosi nas już do Czwartku, na Ostatnią Wieczerzę. Następuje dosyć zagadkowy moment. Jezus najpierw odpowiada na pytanie o zdrajcę, podając chleb Judaszowi. Później daje mu wyraźny sygnał – „co masz czynić, czym prędzej”. 
  • Wielka Środa. 30 srebrników to była cena za niewolnika. Za tyle Judasz sprzedał Rzymianom wiadomość, gdzie przebywa Jezus.
  • Wielki Czwartek. Chrystus wykonuje wolę Ojca, zostawiając siebie i swoją Mękę i Zmartwychwstanie w sakramencie Eucharystii. Wielki Czwartek został uznany za Dzień Kapłaństwa.
  • Wielki Piątek. Dzień śmierci Jezusa na krzyżu. To dzień zadumy, skupienia, powagi, obowiązuje wówczas post ścisły, odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
  • Wielka Sobota. Dzień zatrzymania, ciszy i oczekiwania. Wtedy też wierni modlą się i czuwają przy grobie Jezusa (robią to parafianie, strażacy, harcerze, Rycerze Kolumba oraz przedstawiciele różnych organizacji - w zależności od parafii). Odbywa się też popularne święcenie pokarmów. Tego dnia, podobnie jak w Wielki Piątek, nie odprawia się mszy świętej.
  • Niedziela Wielkanocna. Nastał czas wolności, radości i pokoju. Pomimo, że wszystko wokół może mówić, że to nie prawda. Wirus, śmierć i zamknięcie oraz wiele innych trudności, kajdan i dramatów zostają pokonane. Tego dnia, wczesnym rankiem, zwykle o godzinie szóstej w kościołach odbywają się msze zwane rezurekcjami, są procesje, zaś po powrocie do domów wierni spożywają pokarmy, poświęcone w Wielką Sobotę.

Źródło: www.wielkitydzien.pl.

Kościół na Wschodzie - zaskakuje i zachwyca!