Światowy Dzień Wcześniaków

i

Autor: Wiktoria Kmiecik

Z REGIONU

Wcześniaki to wyjątkowe dzieci. Niedawno obchodziły swoje święto

2023-11-20 13:05

Po raz 12. obchodzono Światowy Dzień Wcześniaka. 17 listopada w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach, lekarze spotkali się z urodzonymi w placówce wcześniakami i ich rodzicami.

Bez wątpienia dzieci urodzone przedwcześnie są wyjątkowe.

Są wyjątkowe dlatego, że wyjątkowo wcześnie przychodzą na świat. Zaskakują tym swoich rodziców i nas lekarzy. Te dzieci są obarczone wieloma powikłaniami. Natomiast dla nas neonatologów jest to wspaniała praca. Możemy przeżywać te chwile od momentu przyjścia na świat. Cieszymy się, gdy po czasie biegają, mówią i prawidłowo się rozwijają - mówi Monika Kozłowska-Kubarska z Poradni Neonatologicznej szpitala przy Prostej w Kielcach.

Najbardziej obarczone powikłaniami są skrajne wcześniaki, czyli te dzieciaki urodzone poniżej 28 tygodnia ciąży. Jednak przy odpowiedniej i prawidłowej opiece, można im zapewnić prawidłowy rozwój.

W Polsce światowy dzień wcześniaka obchodzony jest od 2011 roku. Obecnie w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka znajduje się 13 wcześniaków.

Prawdziwe gratulację i podziw należą się rodzicom wcześniaków, którzy pomimo przeciwności walczą o prawidłowy rozwój swoich dzieci, a czasem nawet o życie.

Na początku bardzo duży stres, bardzo duża obawa, lęk, frustracja, nawet i depresja. Każdy dzień jest walką i dużą niewiadomą, co będzie dalej. A gdy już pomału wychodzimy na prostą, to dopiero rozpoczyna się rollercoster, czyli wizyty u różnych specjalistów - mówi tata jednego z wcześniaków.

Świętokrzyskie. Festyn Kielce dla Ciebie obok dworca autobusowego
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE