W Umianowicach będziemy mogli oglądać gęś kielecką

2022-08-11 13:32
W Umianowicach będziemy mogli oglądać gęś kielecką
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Za ponad 2,8 miliona złotych w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach powstanie specjalne zaplecze edukacyjno-gospodarcze dla pokazowej zagrody gęsi kieleckiej.

– W trakcie rozwoju projektu budowy Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach doszliśmy do wniosku, że brakuje nam takiego elementu całości jak zwierzęta gospodarskie ras rodzimych. Kiedyś występowały one powszechnie w małych i średnich świętokrzyskich gospodarstwach, ale w ciągu lat ich znaczenie stawało się coraz mniejsze. Dlatego powstający Ośrodek zostanie powiększony o zaplecze edukacyjno-hodowlane, w którym jedną z rodzimych ras będzie właśnie gęś kielecka – mówi Marek Jońca, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – Poza gęsią goście ośrodka będą mogli oglądać także między innymi kozę sandomierską, konika polskiego, krowę czerwono-białą i wiele innych gatunków – dodaje Marek Jońca.

Zadanie obejmuje zaprojektowanie i wykonanie budynku kurnika dla około 50 gęsi rodzimej rasy kieleckiej wraz z wyposażeniem i instalacjami oraz ogrodzonym wybiegiem. Powstanie tam również hala na sprzęt rolniczy wraz z kontenerem sanitarnym. W ramach przedsięwzięcia przewiduje się budowę ścieżki edukacyjnej wyposażonej w zestaw tablic edukacyjnych oraz nasadzenie wielu gatunków drzew.

Budowa gęśnika będzie kolejnym ważnym elementem edukacji przyrodniczej na mapie Ponidzia. Gospodarstwo pokazowe przyczyni się do wzbogacenia oferty edukacyjnej w ramach prowadzonych zajęć z dziećmi i młodzieżą oraz warsztatów dla różnych środowisk w regionie.

Planowana pokazowa hodowla gęsi objętej Programem Ochrony Zasobów Genetycznych Zwierząt Gospodarskich podyktowana jest ochroną tej rasy oraz promocją rolnictwa ekologicznego, jako elementu ochrony krajobrazu kulturowego.

Gwiazdozbiór Jaruzelskiej - Ilona Łepkowska

Jak dobrze znasz współczesne piosenki disco-polo? UDOWODNIJ!

Pytanie 1 z 11
Jakie ma marzenie wokalista After Party w piosence Niech nam zazdrości cały świat?

Polub nasz fanpage ESKA Kielce News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

<div class="fb-page" data-href="https://www.facebook.com/eskakielcenews/" data-tabs="" data-width="" data-height="" data-small-header="false" data-adapt-container-width="true" data-hide-cover="false" data-show-facepile="true"><blockquote cite="https://www.facebook.com/eskakielcenews/" class="fb-xfbml-parse-ignore"><a href="https://www.facebook.com/eskakielcenews/">ESKA Kielce News</a></blockquote></div>
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE