Miejska Wypożyczalnia Rowerów w Kielcach

i

Autor: M.Cieślikiewicz

W końcu są! Kielczanie mogą już wypożyczać rowery miejskie

2022-10-18 11:45

Z dużym poślizgiem, ale nareszcie ruszyła wyczekiwana Miejska Wypożyczalnia Rowerów w Kielcach. Do końca listopada mieszkańcy Kielc i goście mogą korzystać z 250 jednośladów. Najbliższe tygodnie zostaną wykorzystane na przetestowanie i sprawdzenie całego systemu, tak pełną parą wystartować wiosną przyszłego roku.

Klasyczne, elektryczne, cargo i tandemy- do wyboru. Miłośnicy dwóch kółek mają do dyspozycji w sumie 250 jednośladów w Miejskiej Wypożyczalni Rowerów w Kielcach. Zostały rozlokowane do 57 stacji na terenie  miasta. Aby wypożyczyć rower trzeba mieć zainstalowaną aplikację na smartfonie.

To bezpłatna aplikacja Roovee. Trzeba utworzyć swój profil. Do tego będzie potrzebne imię, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu, na który wysłany zostanie kod potwierdzający.  Następnie trzeba uzupełnić elektroniczna portmonetkę, bo rower miejski jest usługą płatną - tłumaczy Marcin Januchta rzecznik prezydenta Kielc.

Jakie są koszty wypożyczenia jednośladów?

Rower klasyczny: pierwsze pół godziny 1 zł, drugie pół godziny 1 zł, druga godzina jazdy 2 zł, trzecia godzina 3 zł, czwarta i każda następna 4 zł.

Elektryk: pierwsze pół godziny 1,5 zł, drugie pół godziny 1,5 zł, druga godzina jazdy 3 zł, trzecia godzina 4,5 zł, czwarta i następne 5 zł.

Cargo i tandem: pierwsze pół godziny 2 zł, drugie pół godziny 2 zł, druga godzina 4 zł, trzecia godzina 6 zł, czwarta i następna 8 zł.

Pozostawienie roweru poza strefą stacji: 10 zł.

Abonament miesięczny na 50 h (100 minut dziennie): 40 zł.  

Posiadacze aplikacji „Miejska Karta Kielce” mogą liczyć na 50 % zniżki na wszystkie powyższe ceny.

W Kielcach powstało 57 stacji. Te fizyczne są wyposażone w stojaki rowerowe, a trzy stacje główne zlokalizowane na Rynku i w pobliżu dworców PKP i PKS dodatkowo z mapą Kielc i najważniejszymi obiektami wartymi odwiedzenia.

Strefy, gdzie możemy zostawić rower zostały oznaczane przez geolokalizacje. Znajdują się przy instrukcje jak korzystać z wypożyczalni.

Najbliższe tygodnie zostaną wykorzystane na przetestowanie i sprawdzenie całego systemu.

Chcemy, żeby mieszkańcy zaznajomili się z tymi rowerami, z aplikacją. My też chcemy sprawdzić na ile ta aplikacja działa, czy działa tak jak trzeba. Na testowanie całego systemu roweru miejskiego będzie czas do końca listopada, tak aby w marcu 2023 roku uruchomić go już na pełny tradycyjny sezon rowerowy - dodaje Marcin Januchta.

Przypomnijmy, termin realizacji umowy przypadał na koniec czerwca , ale został on dotrzymany przez wykonawcę z powodu opóźnienia w dostawie komponentów elektronicznych (półprzewodników) niezbędnych do sterowania systemem wypożyczania. W związku z tym Miasto Kielce podjęło decyzję o skorzystaniu z zapisu dotyczącego kar umownych za niewywiązanie się w terminie z realizacji umowy i począwszy od dnia 28 czerwca naliczało kary za każdy dzień zwłoki.

W Krakowie będzie można wypożyczyć elektryczne rowery
Sonda
Czy rowery i hulajnogi elektryczne stanowią zagrożenie dla pieszych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE