Unijne miliony wesprą uchodźców z Ukrainy

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Unijne miliony wesprą uchodźców z Ukrainy

2022-04-12 11:16

Urząd Marszałkowski pracuje nad specjalnym projektem Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, którego celem jest szeroko zakrojona pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do naszego regionu uciekając przed wojną. Władze województwa spotkały się ze świętokrzyskimi samorządowcami, by ustalić szczegóły.

Władze województwa świętokrzyskiego zamierzają przeznaczyć na różne działania na rzecz uchodźców 18 milionów złotych. Środki mają pochodzić z przesunięć fundusy unijnych dedykowanych na inne działania.

- Od początku wojny staramy się wspierać obywateli Ukrainy ze środków samorządowych, szczególnie dotyczy to zaprzyjaźnionego z naszym regionem Obwodu Winnickiego – powiedział marszałek Andrzej Bętkowski. – Obecnie nasze starania zaowocowały zgodą Komisji Europejskiej na przeznaczenie wolnych środków w kwocie 18 mln zł, pochodzących z części „społecznej” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, na realizację specjalnego projektu, wspierającego obywateli Ukrainy.

Jak powiedziała wicemarszałek Renata Janik, urząd przygotował katalog najważniejszych działań, które mają być realizowane na rzecz uchodźców. To na przykład nauka języka polskiego, pomoc w znalezieniu pracy i zdobywaniu nowych kwalifikacji czy pomoc psychologiczna. Potrzebna jest jeszcze tylko formalna zgoda Ministerstwa Finansów w sprawie przesunięcia unijnych pieniędzy.

- Przedsięwzięcie będzie prowadzone jako projekt własny Województwa Świętokrzyskiego, w 100 procentach finansowany z funduszy europejskich. Jego realizatorem będzie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, działający w strukturach Urzędu Marszałkowskiego. ROPS będzie wspierał Starostwa Powiatowe w działaniach dla uchodźców z Ukrainy, w projekt będzie także zaangażowany Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Liczymy na aktywność Starostw Powiatowych i ścisłą współpracę w ramach projektu, ponieważ to samorządowcy, działając na swoim terenie, są najbliżej uchodźców z Ukrainy, a więc mogą najlepiej rozpoznawać ich potrzeby i nieść najbardziej oczekiwaną pomoc – mówiła wicemarszałek Renata Janik.

Projekt, na który przewidziano 18 mln złotych z funduszy UE, ma być realizowany co najmniej do połowy 2023 roku z możliwością przedłużenia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE