Szymon Marciniak (3)

i

Autor: Piotr Stańczak Szymon Marciniak poprowadzi finał Ligi Mistrzów! Taką decyzję podjęła UEFA.

Sport

Szymon Marciniak poprowadzi finał Ligi Mistrzów! Jest decyzja UEFA

2023-06-02 12:43

Szymon Marciniak poprowadzi finał piłkarskiej Ligi Mistrzów! Taką decyzję podjęła w piątek UEFA. Na stronie internetowej europejskiej federacji znalazło się też oświadczenie naszego arbitra.

Sprawa dotyczy wystąpienia sędziego Szymona Marciniaka podczas spotkania "Everest", które odbyło się 29 maja w Katowicach, organizowanego przez Sławomira Mentzena, polityka Konfederacji. Temat nagłośniło Stowarzyszenie "Nigdy Więcej", które zajmuje się tropieniem i piętnowaniem zachowań rasistowskich, także na stadionach.

Organizacja twierdzi, że Konfederacja, jako partia, znana jest ze swojego skrajnego stanowiska wobec mniejszości etnicznych, migrantów i uchodźców, osób LGBT i praw kobiet. Skojarzenie sędziego Szymona Marciniaka ze Sławomirem Mentzenem oraz jego obozem politycznym - zdaniem stowarzyszenia - łamie zasady fair play.

Decyzja UEFA: Marciniak poprowadzi finał Ligi Mistrzów

Sprawą zajęła się UEFA - europejska federacja piłkarska. W piątek wydała oficjalne stanowisko.

- Po dokładnym zbadaniu sprawy otrzymaliśmy od Pana Marciniaka oświadczenie, w którym przeprosił i wyjaśnił swój udział w zdarzeniu. Uważamy, że udostępnienie jego oświadczenia ma kluczowe znaczenie, aby rozwiać obawy i zapewnić przejrzystość - czytamy w komunikacie UEFA.

Poniżej zamieszczamy oświadczenie Szymona Marciniaka, które znalazło się na stronie UEFA.

- Mam nadzieję, że to oświadczenie dotrze do wszystkich zainteresowanych, a w szczególności do osób, które słusznie zostały zaniepokojone i rozczarowane moim udziałem w imprezie „Everest” zorganizowanej w Katowicach w dniu 29 maja 2023 r. Pragnę serdecznie przeprosić za moje zaangażowanie i wszelkie cierpienie lub krzywdę, jaką mogło to spowodować.

Jako profesjonalista głęboko zaangażowany w grę w piłkę nożną, chcę podkreślić moje niezachwiane poparcie dla wartości bronionych przez UEFA, w szczególności inkluzywności i szacunku dla wszystkich jednostek, niezależnie od ich pochodzenia. Zasady te leżą u podstaw ducha futbolu i doskonale współgrają z moimi osobistymi przekonaniami. Co więcej, całym sercem potępiam wszelkie formy nienawiści, dyskryminacji lub nietolerancji, ponieważ nie ma na nie miejsca w sporcie ani w społeczeństwie jako całości.

Chcę również podkreślić moje zaangażowanie w walkę z dyskryminacją w piłce nożnej. Byłem jednym z pierwszych sędziów na świecie, a na pewno pierwszym w moim kraju, który zastosował „trójstopniową procedurę” w odpowiedzi na poważny incydent dyskryminacyjny podczas meczu w Polsce.

Idąc dalej, zobowiązuję się do większej czujności w analizowaniu wydarzeń i organizacji, z którymi się związuję. Zobowiązuję się wyciągnąć wnioski z tego doświadczenia i zapewnić, że takie błędy w ocenie sytuacji nie będą miały miejsca w przyszłości.

Na koniec szczerze przepraszam kluby, zawodników, fanów, kolegów, działaczy i organizacje, które mi zaufały. W pełni rozumiem, że moje działania miały reperkusje wykraczające poza osobiste rozczarowanie i jestem w pełni gotów zaakceptować wszelkie konsekwencje wynikające z mojego nierozważnego udziału.

Dziękuję za zrozumienie i pokornie proszę o możliwość zadośćuczynienia i odzyskania zaufania poprzez moje przyszłe działania.

Z poważaniem Szymon Marciniak

Sędzia przyznał, że został wprowadzony w błąd i był całkowicie nieświadomy, że wydarzenie to "było powiązane z polskim ruchem skrajnie prawicowym". - Gdybym wiedział, kategorycznie odrzuciłbym zaproszenie - wskazał.

Sędzia Marciniak przeprosił

- Po oświadczeniu pana Marciniaka, UEFA przyjmuje jego głębokie przeprosiny i wyjaśnienia. skontaktowała się również z „Nigdy Więcej”, organizacją pozarządową powiązaną z siecią FARE, która wyraziła wstępne obawy dotyczące udziału pana Marciniaka w wydarzeniu. Zwrócili się do pana Marciniaka o pozostanie w roli sędziego nadchodzącego finału Ligi Mistrzów UEFA, stanowczo twierdząc, że usunięcie go osłabiłoby promocję antydyskryminacji. Na podstawie przekazanych informacji UEFA potwierdza, że ​​pan Marciniak będzie pełnił swoją rolę sędziego podczas finału Ligi Mistrzów UEFA 2023 - brzmi komunikat UEFA.

UEFA w oświadczeniu zaznacza, że jest oddana wspieraniu integracyjnego, pełnego szacunku i fair-play środowiska piłkarskiego i zdecydowanie sprzeciwia się nienawiści, dyskryminacji i nietolerancji.

Do zobaczenia w Stambule

- Z niecierpliwością czekamy na emocjonujący finał Ligi Mistrzów UEFA pomiędzy Manchesterem City i Interem Mediolan w przyszłym tygodniu na Stadionie Olimpijskim im. Atatürka - czytamy na stronie UEFA.

Przypomnijmy, Marciniak będzie sędzią głównym meczu, na liniach również pomagać mu będą Polacy: Paweł Sokolnicki oraz Tomasz Listkiewicz. Trzeba jeszcze dodać, że obsługą systemu VAR także ma zająć się dwójka naszych rodaków: Tomasz Kwiatkowski i Bartosz Frankowski.

Czytaj także:

6. Szymon Marciniak: Piłkarze się nam teraz kłaniają

Szymon Marciniak ma 42 lata. Od ponad dekady jest sędzią międzynarodowym, sędziował już wcześniej mecze Ligi Mistrzów, Ligi Europy, Mistrzostw Świata w 2018 i 2022 roku oraz Mistrzostw Europy w 2016. Karierę sędziowską rozpoczął w wieku 21 lat. Jako piłkarz występował w młodzieżowych drużynach Wisły Płock, występował też w niższych ligach w Zdroju Ciechocinek, Kujawiaku Włocławek oraz niemieckim VFB Annaberg-Bucholz w tamtejszej czwartej lidze. Jest żonaty, ma 20-letniego syna i 11-letnią córkę. Na co dzień mieszka w gminie Słupno pod Płockiem.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE