Szpital na kieleckim Czarnowie znów zaprasza na badania

2020-07-30 13:31 PioR
Bełchatów: Chirurg zarażony COVID-19. Lekarz miał kontakt z pacjentami w szpitalu i przychodni
Autor: Pixabay/ DarkoStojanovic Szpital na kieleckim Czarnowie znów zaprasza na badania

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach wznawia po przerwie bezpłatne badania w kierunku tętniaków aorty brzusznej. Są one realizowane w ramach programu polityki zdrowotnej pn. "Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020".

Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala na kieleckim Czarnowie przypomina, że z badań mogą skorzystać osoby od 65. roku życia, u których stwierdzono występowanie co najmniej trzech czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich, jak: choroba wieńcowa, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, płeć męska.

- W ramach programu, pacjentom oferowane jest: bezpłatne badanie ultrasonograficzne, którego celem jest stwierdzenie występowania tętniaka aorty brzusznej – mówi Anna Mazur-Kałuża. – Badanie jest krótkie i nieinwazyjne, a może uratować życie, ponieważ choroba często przebiega bezobjawowo. Śmiertelność, w przypadku planowego leczenia tętniaka, wynosi około 1 proc., natomiast w przypadku tętniaka pękniętego umiera ok. 75 proc. chorych – dodaje.

Na badania można zarejestrować się za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii: (22) 417 13 25. Pacjenci są przekierowywani do ośrodków w konkretnych województwach. – Powinni zgłaszać się na badania z zachowaniem środków ostrożności: na ściśle wyznaczoną godziną, w maskach zasłaniających usta i nos – podkreśla rzeczniczka szpitala na Czarnowie.

Lekarze z Kliniki Chirurgii Naczyniowej Wojewódzki Szpitala Zespolonego w Kielcach realizują badania w ramach programu TAB, od końca 2018 roku. Z uwagi na pandemię wiosną wstrzymano te badania.

Pracownicy oddziału ZUS w Kielcach honorowo oddają krew

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.